Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много. В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим информация обаче, ще открием една малко популярна традиция, запазена на територията на днешна Бесарабия, където живеят много етнически българи.
"На една линия се поставят всички яйца – по едно от всеки участник. След това с топка за тенис, участникът се опитва да избута някое яйце извън рамката, в която са заградени. Всяко излязло яйце е трофей за този, който го е уцелил. Играта се случваше на улицата, а на всяко яйце се правеше легълце от пясък и земя, в което то да може да стои право" – разказа ни етнографът от Молдова Галина Манолова.
"Когато писах за тази игра, бях сигурна, че тя съществува и досега, и какво беше моето учудване като се оказа, че играта направо се е изгубила! Открих, че тя е позната не само в моето родно село Кайраклия, но и в околните, основно български села – уточнява Галина Манолова. – Търсих материали дали това не е молдовска, украинска или руска заемка, но тази игра се наблюдава само при българите."
По Великден при българите в Молдова ни води интересна публикация от колекцията на Радио България, в която може да чуете разказа на изследователката за почти забравената великденска игра на сънародниците ни в Бесарабия и пожеланието ѝ за повече мир и светлина в душите ни:
Снимки: личен архив
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..
Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..
Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..