Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в рамките на официалната селекция на един от най-големите кино фестивали в света – BFI Лондон. Кино проектът е с международно финансиране и е реализиран в ко-продукция с ZDF/ARTE, 42film – Германия и AMOUR FOU – Люксембург.
"Киномания тази година е музика!" – заявява главният селекционер на форума Христо Христозов. В програмата са включени документални и игрални филми, посветени на Мария Калас, Чет Бейкър, Джо Бонамаса и култовата ирландска банда Kneecap.
Продължава и традиционният Фестивал на френския филм, като част от голямата Киномания. За първи път тази година е предвидено и засилено италианското присъствие, като филмите от този сегмент в програмата организаторите представят под името "Фестивал на италианското кино”. В тази връзка в България пристигат и двама именити гости - режисьорът на историческата италиано-белгийско-българска копродукция "Берлингуер. Голямата амбиция", който откри и 19-ия кинофестивал в Рим в средата на октомври, Андреа Сегре и звездата на италианската комедия Стефания Сандрели, изгряла в "Развод по италиански” с участието на Марчело Мастрояни.
За пети път в рамките на Киномания се провежда и т.н. "Детска киномания".
"В секцията за анимационно кино приемаме филмчета само направени в stop motion анимация, без компютърна обработка. Тъй като идеята ни като цяло е децата сами да творят извън екраните си, тоест сами да създават декорите, героите си и всичко, което е необходимо за тяхната анимация. До 5 минути трябва да са произведенията им, като имаме едно малко кинаджийско условие, надявам се да не ги затрудним много, и то е да има минимално използване на диалог. Тоест, да погледнем на киното като изкуство, в което се разказва чрез картинка, каквото то е всъщност. Другото, което не е задължително, а пожелателно е избраната от нас тема "Мир". Ако някой пожелае да направи нещо по тази тема, ще погледнем на неговия филм със специално внимание."
Марина Николова признава, че приемат темата "Мир" в най-широкия неин смисъл. "Това е един добър повод и родителите да обяснят на своите деца днес, какво всъщност е мир. Защото, колкото повече говорим за него, той толкова повече ще навлезе в нашия живот" – допълва Николова. Участието на българчета извън родината и на деца от други държави е едно пожелание-мечта за "Детската Киномания":
"По принцип фестивалът е създаден за всички, които са на територията на България. Не сме имали досега филми, които са създадени от българчета, живеещи извън страната, но ако те ни изпратят ще бъде чудесно. Желанието ни е фестивалът да се разрасне и в други страни и работим по този въпрос. Надявам се още догодина да излезем с добра новина. Важното е децата да творят, да се занимават с нещо креативно, а седмото изкуство все пак събира в себе си всички останали изкуства - и музиката, и танците, и рисуването и фотографията, много изкуства. Така че когато едно дете се научи да създава и да се изразява чрез това изкуство, то повече или по-малко усвоява всички останали изкуства. Пък изкуството знаем, че е начин да изразим душата си и да постигнем много добри резултати в личното си израстване и в споделянето с другите."
Кулминацията тази година е на 30 ноември от 11 часа в кино "Люмиер" в София, когато на голям екран ще бъдат излъчени десетте селектирани от жури анимационни и десетте игрални филмчета. Ще бъдат връчени за пети път детските награди в различни категории, а победителят в категория "Най-добър филм" ще получи и специална награда – видео камера, осигурена от сдружение "NIM animations". Всички участвали деца и младежи ще получат специални грамоти и най-вече вдъхновение за следващото си артистично споделяне – казва ни на финал Марина Николова.
38-ото издание на Киномания продължава до 1 декември тази година и се организира от Националния дворец на културата и Фондация "Имам идея” с подкрепата на Министерство на културата, ИА "Национален филмов център” и Столична община. Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г..
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...
Той е художник, но и философ. Обича да разказва истории в цветове, но и да слуша такива в мелодии. Той е Румен Статков и само преди дни, на 17 октомври, представи най-новата си изложба озаглавена "Танц" в галерия "Нирвана" в София. "Това са картини,..
Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...