Свети Климент Анкирски се родил в областта Галатия в гр. Анкира, (днешната турска столица Анкара). Останал сирак на 12 години. Чистият му живот будел всеобщото уважение и затова рано бил ръкоположен за презвитер, а едва 20 годишен, бил избран за Анкирски епископ.
Той с успех разпространявал християнството и укрепвал всички в евангелските добродетели, но станал жертва на разразилите се гонения срещу християните. След дълги мъчения свети Климент Анкирски бил обезглавен по време на богослужение заедно със своите дякони Христофор и Харитон в 296 г.
Павлин епископ на Нола, (409–431) известен още като Павлин Милостиви и Павлин Нолански е западен християнски светец и писател от преди разделението на Църквата, почитан и от Православната църква – на 23 януари, и от Католическата църква - на 22 юни.
Роден в семейството на богат римски сенатор в Бурдигала (дн. Бордо във Франция) и получава добро образование. Брат-близнак е на св. Мелания Старша.
По време на светския си живот той бил един от старшите сенатори при Римския император, а по-късно става консул. През 381 г. е назначен за губернатор на област Кампания в Италия. Според някои източници, той губи единственото си дете и заедно с жена си започват да водят аскетичен живот, грижат се за сираци и изобилно раздават милостиня на бедните. Двамата се преселват в Нола, близо до гроба на свети мъченик Феликс, далеч от светския живот, където продължили с милосърдните дела. Добродетелите на Павлин не останали скрити и през 394 г. е ръкоположен за свещеник в Барселона, а през 409 г. е избран за епископ Нолански.
Павлин Нолански поддържа дружески отношения с Отците на църквата св. Амвросий Медиолански, св. Августин Блажени, св. Йероним Блажени и св. Никита Ремесиански. Сам той е даровит християнски писател и богослов. Запазени са 32 негови химна и 50 писма с богословско съдържание към различни личности. Счита се, че той въвежда камбаните в църковния живот, след като преди това дълго съзерцавал полските цветя и камбанките.
Умира на 22 юни 431 г. Мощите на светеца се съхраняват в Рим, в църквата „Сан Бартоломео“.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Зографската света обител в Атон има нов игумен. Това е отец Гавриил, съобщи сайтът на Българската православна църква. „В деня на Лазарова събота в нашата Зографска света обител на Света Гора Атон се проведоха избори за игумен след кончината на..
На 12 април 2025 г. Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. В тази събота Църквата припомня едно Евангелско чудо – възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест дни преди юдейския празник Пасха...
На 11 март отбелязваме паметта на свети свещеномъченик Антипа, епископ Пергамски. Свещеномъченик Антипа бил ученик на свети апостол Йоан Богослов и епископ на Пергамската църква по време на управлението на император Нерон (54 – 68 г.)...
Днес, 18 април, е Велики петък – най-скръбният ден за християнския свят. Нарича се още Разпети петък заради страшните страдания, които невинен..
На Велика събота, тази година 19 април, възпоменаваме погребението на Господ Иисус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, както и слизането на..