На 5 май възпоменаваме света великомъченица Ирина, славянка по произход. Тя живяла през втората половина на I век и била дъщеря на Лициний, владетел на град Магедон в Македония.
Още в младостта си Ирина разбрала суетата на езичеството и повярвала в Христос. Според легендата тя е кръстена от апостол Тимотей, ученик на апостол Павел. Желаейки да посвети живота си на Бога, света Ирина отказала да се омъжи, а възраствайки в християнската вяра, убеждава и родителите си да станат християни.
Лициний, бащата на Ирина, отначало изслушал думите ѝ благосклонно, но когато тя отказала да се поклони на идолите, я хвърлил в нозете на дивите коне, за да я стъпчат. Без да докоснат мъченицата, конете се втурнали към Лициний и го смазали до смърт.
Когато по молитвата на светицата бил възкресен, той и цялото му семейство повярвали в Христа, а с него повярвали 3000 души.
Света Ирина смело проповядва Христос сред жителите на Македония, за което многократно била подлагана на унижения и страдания, но мъченията на Ирина били придружени от много чудесни знамения, които привлекли мнозина към вярата в Христос.
Самият мъчител Вавадон повярвал в Христа и се кръстил.
Ирина обърнала повече от 10 000 езичници към християнството.
Когато Господ ѝ показал деня на нейната смърт, тя се оттеглила в планинска пещера близо до град Ефес, входът на която, по нейна молба, бил затрупан с камъни.
На четвъртия ден нейните познати се върнали в пещерата и след като я отворили, не намерили в нея тялото на света Ирина.
Всички разбрали, че тя е взета от Господ на небето.
Паметта на света Ирина била много почитана в древна Византия. В Константинопол са построени няколко великолепни църкви в памет на света Ирина.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на българската азбука и славянска книжовност. По този повод Варненска и Великопреславска митрополия..
На 1 май Православната църква отбелязва паметта на св. пророк Иеремия , преподобномъченик Акакий Серски и св. Тамара Грузинска. Свети пророк Иеремия , един от четиримата велики старозаветни пророци, живял 600 години преди Рождество..
На 30 април православната църква чества паметта на св. ап. Иаков Зеведеев, преподобни Климент песнописец, игумен на Студийския манастир през IX в. и свети Донат, епископ Еврийски. Свети апостол Иаков Зеведеев е един от 12-те апостоли,..
В днешната неделя след Пасха, 4 май, Църквата чества светите жени мироносици , които присъствали при разпятието и погребението на Спасителя. Рано на..
Българска поклонническа делегация ще посети Света гора за празника на манастира "Св. Вмч. Георги Зограф". По време на визитата си в Атон, която ще..