През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на българската азбука и славянска книжовност. По този повод Варненска и Великопреславска митрополия организира в периода 1-3 май тържествени чествания, които ще се проведат във Варна, Плиска и Шумен. Ще бъде отслужена Съборна света литургия в катедралния храм "Успение Богородично" в морската ни столица и молебен в двора Голямата базилика край Плиска, където ще се състои и тържествен празничен концерт.
В рамките на празненствата ще се състои научна сесия, посветена на бележитите годишнини в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".
Негово Светейшество Българският патриарх Даниил, заедно с митрополити от Светия синод, епископи и свещенство на БПЦ и официални лица ще вземат участие в тържествата. Символично е, че те започват в навечерието на 2 май – датата, на която Православната ни църква почита паметта на княз Борис – българският владетел, който прозира необходимостта от приемане на християнството и пръв се покръства, вземайки името Михаил.
"Делото на св. цар Борис-Михаил и приемането на православната вяра от българския народ са ключови за бъдещето на държавата през вековете и съхраняването на народността през време на петстотингодишното робство" – припомни патриарх Даниил преди време, когато на среща с вицепрезидента Илияна Йотова беше обсъдено съвместното честване на годишнината между Българската православна църква и държавните институции.
Патриарх Даниил ще бъде посрещнат във Варна в следобедните часове на 1 май. Това е първото му посещение във Варненска и Великопреславска епархия след избора и интронизацията му на Патриаршеската катедра.
Очаква се на честванията в Плиска да присъства и премиерът Росен Желязков.
Тържествата по повод 1160 години от покръстването на българския народ се предвижда да продължат до края на 2025 г.
Информация: Александра Карамихалева
Снимки: bulgarianhistory.org, bg-patriarshia.bg, БГНЕС
Посланието е вярващите да се замислят дали и те не разпъват Христос чрез страстите и греховете си. Първо се пее тропарът "Егда славнии ученици..." и веднага след него се чете първото от равномерно разположените между отделните части на..
Атентатът в катедралния храм "Света Неделя" на 16 април 1925 година е най-гибелният терористичен акт в историята на България. По своята бруталност и преднамереност – на Велики четвъртък, няма аналог. В Страстната седмица преди век в..
На 16 април тази година отбелязваме Велика сряда. В този ден Църквата възпоменава помазването на Господ Иисус Христос с миро от жената-блудница, както и свикването на юдейския Синедрион за осъждане на Господа и замисъла на Юда да предаде..
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик..
"Има ли силна вяра и молитва, светецът ще ти помогне и ще пренесе твоята молитва до Бог", убеден е отец Георги Марков от храма в софийското село Горни..
На 1 май Православната църква отбелязва паметта на св. пророк Иеремия , преподобномъченик Акакий Серски и св. Тамара Грузинска. Свети..