Макар да е известен най-вече като един от най-близките съратници на Васил Левски и отдаден борец за национално освобождение, отец Матей Преображенски (1828–1875) не се е ограничавал само с революционната си дейност. Малко подробности се знаят за другия му образ – този на гениален изобретател, който с малко средства и невероятно въображение създава уникални за времето си конструкции и механизми.
Моно Сеизмонов, както е рожденото му име, има трудно детство. Остава сирак заради чумната епидемия и се научава да чете чак на 18 години. Но любопитството му го тласка към познанията и науката. Като послушник в Дряновския манастир, а после и в светогорските обители, поглъща енциклопедични трудове и гръцки трактати по медицина, докато ръцете му неуморно експериментират. Пламен Николов, уредник в отдел "История на българските земи ХV – XIX век" в РИМ-Добрич разказва:
След изгонването му от Атон, отец Матей дълго митарства по света, а когато се прибира у дома прави опити да създаде самодвижеща се воденица с пясъчен двигател. И въпреки че чертежите са изгубени, спомени на негови съвременници описват "улеи и басейни в морето", които улавят движението на пясъка за производство на енергия.
"Отец Матей има и успешни изобретения. В Михалци (павликенското село – бел. ред.) например, той изобретява водна помпа, задвижвана не от животинска тяга, а от човешки ръце. Най-вероятно става въпрос за помпа от бутален вид, каквито днес се срещат в много градини. Отец Матей обаче е стигнал самостоятелно до идеята благодарение на самородната техническа мисъл и самоуките си познания по механика. Тази помпа се е пазила в Михалци до 1934 г. От дъски и хартия той прави и модел за вечен календар, който имал няколко подвижни кръга и части и те като се нагласели, можело да се познае кога ще се паднат големите черковни празници до 1940 г. Докато бил в Търново, отец Матей прави и два модела на пушки, както посочват съвременците му, от рода на "кремъклийките", които можели да се пълнят и от цевта, и отзад."
Но Миткалото, както народът го наричал, се изявява и като лечител. Той събира рецепти за билки и лекове, част от които са запазени в книгата "Народен домашен лекар" (1925). Спомени на негови съвременници разкриват, че именно с изнамерен от него лечебен бурен духовникът е успял да излекува незараснала рана в корема на Левски. А какво да кажем за ботаническите му наклонности и създадения от него сорт люти чушки, които и до днес се отглеждат във Великотърновския регион и са известни като "матейки"! Можем ли да наречем отец Миткалото българският Леонардо да Винчи?
"При всички положения, но със сигурност отец Матей е имал по-малко възможности да прави своите изобретения, имал е по-ограничен достъп до техническа литература и неравностойни условия спрямо Леонардо. Той абсолютно сам се учи, сам добива знанията и техническите умения при това от крайно недостатъчни книги", казва в заключение Пламен Николов.
Снимки: museumpavlikeni.com, dnesbg.com
На 12 юни почитаме двама велики подвижници – преподобни Онуфрий Велики и преподобни Петър Атонски. Преподобни Онуфрий живял в пълно уединение в дивата Тиваидска пустиня в Египет 60 години. В младостта си получил образование в..
На 11 юни възпоменаваме двама апостоли Христови – свети апостоли Вартоломей и Варнава. Свети апостол Вартоломей е от Кана Галилейска и е един от 12-те апостоли на Христос. След слизането на Светия Дух в деня на Петдесетница, той и..
На днешния ден възпоменаваме паметта на свети свещеномъченик Тимотей, епископ Брусенски. Свети мъченик Тимотей, епископ на град Прусая (днес град Бурса), който се намирал между Витиния, Фригия и Лидия, близо до Олимпийската планина,..
В днешния ден честваме свети Андрей, архиепископ Критски и света праведна Марта. Свети Андрей е от Дамаск (в Сирия). Бил ням до седемгодишна..
На 3 юли възпоменаваме свети мъченик Иакинт и свети Анатолий, патриарх Константинополски. Светият мъченик Иакинт бил таен християнин и..