След почти две години затишие, беглишкото племе отново ще се събере, за да отпразнува завръщането на любимия фестивал, който формира не просто публика, а общност от себеподобни - хора, които създават, вместо да консумират.
Фестивалът, който беше първият по рода си в страната ни, създаде успешен модел за ежегодно устойчиво събитие, обединяващо отговорността към природата и любопитна за музикалните експерименти и алтернативни начини на живот публика в хармонична цялост. Още от първото си издание през 2008 година Беглика радва посетителите си с разнообразие от работилници, форуми, презентации, циркова и театрална сцена, планински спортове и игри и разбира се, качествена нова българска и балканска музика.
Партито, което ще отбележи завръщането на фестивала, ще е истински празник и Balkan Beats Sofia ще озвучи Маймунарника на 18 юни. Вълнуващата новина е, че посрещаме не кой да е, а самия “баща” на Balkan Beats музиката - Robert Soko, койтопристига за пръв път в България специално заради Before Beglika партито и в подкрепа на посланията на Беглика фест.
Новата концепция на фестивала се нарича “колективен интелект” и е следствие от новата визия на събитието, което цели да бъде домакин по-скоро на едно новозараждащо се движение от будни и отговорни хора, променящи света си и влияещи положително върху някои от най-наболелите съвременни проблеми, отколкото просто ежегодно събитие за консумация. Според тази концепция, съвременното ни общество се променя най-вече от факта, че вече всеки може да учи от всеки друг и не йерархичните, а мрежовите структури в обществото позволяват на обществата ни да еволюират (или пък не, когато се запазва статукво на “елити” и “управлявани”). Тази концепция ще присъства във всяка клетка на фестивала - от нововъведението, че всеки ще може да предложи съдържание на програмата, а публиката сама да реши какво да влезе, през форум за социални иновации до устойчивото управление на отпадъците и отворените сцени.
На сцената на Маймунарника ще излязят Balkan kHans - също интересно явление, смесица от традиционни и модерни звуци. Бандата е добре позната на българската публика с уникалния бийтбокс на Skiller, миксиран с етно мотивите на други виртуозни музиканти.Ще послушаме и тематичните сетове на DJ Dharba и DJ Phoenix.
Balkan Beats не е просто музика, това е начин на живот, който през последните години се превърна от европейски в световен феномен. Характерен е с това,че дава живот на славянски, ориенталски, клезмер, джипси и фолклорни мотиви. Новаторството на нашия специален гост е в това,че пръв започва да ги смесва с електронни бийтове и западни стилове: ска, суинг, пънк и рок.
През 1993 г. Robert Soko започва да прави в Берлин поредица от балкански партита. Западната столица му става втори роден дом (първият е Босна), а особено полулярни стават тематичните социалистически празници, които Soko “отбелязва”: рожденият ден на Тито, Денят на жената, Първи май...През годините Soko работи с различни музиканти и не спира да експериментира: с нетърпение очакваме новия му съвмествен проект с легендарния DJ композитор Dunkelbunt. Със своя талант на Balkan Beats DJ Robert Soko е доказал,че може да накара хора с разнородни музикални вкусове искрено да се забавляват, навсякъде по света. A съвсем скоро ще станем свидетели и слушатели на Balkan Beats Sofia.
Може да не знаете, но името на бандата Balkan kHans се тълкува поне в две посоки:
Хората на Ориента наричат добрите музиканти “khans”. От друга страна, “хан” е турска дума за място за отсядане, мотел - място на среща между различни пътници и техните културни традиции. Така името им носи послание за компилирането на различни култури. Самите музиканти също са от разнороден етнически произход, което прави комбинацията още по-цветна и интересна:
Skiller (световноизвестният български бийтбоксър), Венци Такев - виртуозна цигулка, мултиинструменталистът и фюжън композитор Николай Иванов-ОМ ( вокали/ китара/ синтезатор), Кольо Иванов (тъпан, гайда) и Митко Узунов (туба - бас). Balkan kHans бяха българските участници на унгарския фестивал Sziget и нетрадиционната комбинация се оценява високо и в чужбина.
DJ Dharba и DJ Phoenix също са утвърдени музиканти, чието изкуство се състои от смесването на различни мултикултурни звуци. DJ Dharba е пътувал и живял дълги години извън България и е оформил разнообразни впечатления и сетове. Миксира транс- пхихеделик звуци, през дъб и стига до етно звученето. DJ Phoenix също набляга на етно ритмите, фънка и афробийта.
И така, приятели на Беглика, готови ли сте за Balkan Beats Sofia?
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..