Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийски фирми масово подлагат служителите си на детектор на лъжата

2
Снимка: www.detector-na-lajata.com

Напоследък все повече хора прибягват до проверка на твърдения, чрез детектора на лъжата - уред, чрез който се отчитат промени в дишането, сърдечната дейност и кожното изпотяване. При изричане на лъжа, в тялото на човек се случват едновременно двадесет и две промени, които е невъзможно да подлежат на съзнателен контрол. Всички те се отчитат точно от детектора на лъжата по време на изследване с полиграф. Така експертът извършващ изследването разбира дали лицето подложено на детектора лъже или казва истината.

В продължение на половин век методът е разработван и усъвършенстван до почти 100% точност.

Полиграфския инструмент често е наричан ,,детектор на лъжата”. Това е популярно, но и заблуждаващо име. По-адекватно е да бъде наречен „верификатор на истината”, тъй като статистиката показва, че в голям брой от случаите полиграфското изследване доказва невинността на тествания.

В превод от гръцки, полиграф означава „много записи”, което идва от мастилените писци използвани при аналоговия инструмент. В днешно време полиграфът е напълно компютъризиран, а избраните физиологични функции се записват дигитално от инструмента и след това се анализират от високо квалифициран полиграфист.

Ползите от това да се знае истината, могат да спасят връзки и семейства, да подобрят работната среда и да предотвратят огромни загуби, дължащи се на кражби и злоупотреби. Ето някои примери за случаите, в които се използва полиграфа.

• Интимна лоялност, изневери

• Установяване на употреба на наркотици

• Установяване на хазартни навици

• Кражби

• Проверка на кандидати за работа

Специалният ни гост в студиото Димо Младенов – полиграфист в Център за психофизиологични изследвания разказва може ли да се излъже полиграфа, колко време отнема едно изследване, може ли да се подготвим предварително и кой е най-странният случай в практиката му.

Чуйте.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56