Знаете ли, че 45% от насажденията на праскови в България се намират в Сливенско? Това означава, че всяка втора българска праскова е откъсната от района на Сливен. Към момента около града на сините камъни се създават нови насаждения с изключително високи темпове. Климатичните условия там придават специфичния вкус и аромат на сливенската праскова. Поради лошо стопанисване обаче 70% от насажденията на праскови в Сливенско са били унищожени и занемарени в периода 1992-2000 година. След 2003 година започна изграждане отново на нови и трайни насаждения, започна и навлизането на пазара на нови сортове, а през миналата година сливенската праскова се върна и на руския пазар след близо 20 години отсъствие.
Тази година, за съжаление падналите в областта градушки и проливните дъждове са създали проблеми на стопаните по отглеждането, но същинската кампания по събирането на сливенски праскови успешно започна преди няколко дни.
Мариана Гомилева посети една прасковена градина край Сливен и разговаря с овощаря Минко Стефанов. По стъпките на сливенските праскови тя отиде и на един от софийските пазари, за да провери тяхната съдба тук, в сърцето на столицата... Чуйте.
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..