Swimming Pool е едно ново, но и старо място. Носи в себе си историята на сградата от 30-те години на ХХв. Сега обаче влиза в нова роля - събирали през годините различни жители, стените на мястото вече са артистично издълбани, около басейна има скулптори, а под името Swimming Pool вече съществува най-новото място за съвременно изкуство и колаборации с чуждестранни артисти. Проектът за това пространство е подкрепен от програма "Култура" на Столичната община и Швейцарския фонд.
Международно сътрудничество на артисти и обмяна на идеи са основни за галерията, а целта еда се засили диалогът между местната и международната културна среда. Освен, че среща интересни чужди и български съвременни артисти, мястото е интересно и заради нещо друго - намира се в сърцето на София, срещу Руската църква, на тавана, а като престъпим входа, пред нас се разкрива голям бял слънчев покрив с басейн, които съществуват от 30-те години насам, когато е правена и сградата.
Освен, че балконът изглежда като покрив на Френската ривиера в сърцето на София, до края на месец май може да се види и първата изложба в нея - "Балкония". В нея участват българската артистка Стефания Батоева, която е базирана в Лондон, но позната на българската публика с изложби в галериите "Васка Емануилова" в София и "Сариев" в Пловдив. Другите двама артисти, които оформят с творбите си Swimming Pool са Ив Шерер и Емануел Рос.
Какво е "Балкония"?
Изложбеното пространство, тавански апартамент с тераса и басейн в центъра на София, задава хоризонта. Наоколо се простира градът - колкото саможив, толкова и всеки ден различен. На покрива, изложбата се настанява в домашната обстановка на старо жилище, просмукано от накъсани спомени.
Емануел Рос избира абсурдни обекти от домове в заможните жилищни квартали на Холивуд. Той заема оттам предимно външни архитектурни елементи - орнаменти и фигури, синтезирайки ги в скулптури. Тези скулптури Рос отново слива с една друга колекция от артефакти, заети от последния обитател на жилището, където сега е "Балкония". Taкa той се превръща в колекционер на вкусове, свързващ различни географии от естетически системи, които, макар и лични, в крайна сметка представят собствениците публично. С това свое действие, Рос ни кара да преосмислим личния вкус в универсалното му значение.
Ив Шерер се появява в "Балкония" с факсимиле на Ема Уотсън - работа от серия скулптури, възникнали въз основа на вирусно циркулиращи, случайно изтекли в интернет голи снимки на актрисата. Реално тези снимки са фалшификации, в които главата на Ема е прилепена към чуждо сексуализирано тяло. Шерер продължава този процес като прави 3D модели на тези изображения, които после биват дигитално изработени на струг и понякога отново дублирани в гипс. В "Балкония" откриваме “Ема“ в различни психологични състояния - материализации, продължение на режими, възникнали онлайн.
Стефания Батоева развива интересите си към живописта, като ни дава разказ за един въображаем свят, в който свободно се разминават персонажи, пренасяни посредством еуфория. Изненадата, която тя ще сътвори е да изрисува дъното на басейна.
Повече за идеите на това пространство и първата експозиция "Балкония“ - чуйте от интервюто на Юлия с Виктория Драганова, кураторка на галерията.
Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..
И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..
Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..
В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим. С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни..
От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...
На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист, публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..