Swimming Pool е едно ново, но и старо място. Носи в себе си историята на сградата от 30-те години на ХХв. Сега обаче влиза в нова роля - събирали през годините различни жители, стените на мястото вече са артистично издълбани, около басейна има скулптори, а под името Swimming Pool вече съществува най-новото място за съвременно изкуство и колаборации с чуждестранни артисти. Проектът за това пространство е подкрепен от програма "Култура" на Столичната община и Швейцарския фонд.
Международно сътрудничество на артисти и обмяна на идеи са основни за галерията, а целта еда се засили диалогът между местната и международната културна среда. Освен, че среща интересни чужди и български съвременни артисти, мястото е интересно и заради нещо друго - намира се в сърцето на София, срещу Руската църква, на тавана, а като престъпим входа, пред нас се разкрива голям бял слънчев покрив с басейн, които съществуват от 30-те години насам, когато е правена и сградата.
Освен, че балконът изглежда като покрив на Френската ривиера в сърцето на София, до края на месец май може да се види и първата изложба в нея - "Балкония". В нея участват българската артистка Стефания Батоева, която е базирана в Лондон, но позната на българската публика с изложби в галериите "Васка Емануилова" в София и "Сариев" в Пловдив. Другите двама артисти, които оформят с творбите си Swimming Pool са Ив Шерер и Емануел Рос.
Какво е "Балкония"?
Изложбеното пространство, тавански апартамент с тераса и басейн в центъра на София, задава хоризонта. Наоколо се простира градът - колкото саможив, толкова и всеки ден различен. На покрива, изложбата се настанява в домашната обстановка на старо жилище, просмукано от накъсани спомени.
Емануел Рос избира абсурдни обекти от домове в заможните жилищни квартали на Холивуд. Той заема оттам предимно външни архитектурни елементи - орнаменти и фигури, синтезирайки ги в скулптури. Тези скулптури Рос отново слива с една друга колекция от артефакти, заети от последния обитател на жилището, където сега е "Балкония". Taкa той се превръща в колекционер на вкусове, свързващ различни географии от естетически системи, които, макар и лични, в крайна сметка представят собствениците публично. С това свое действие, Рос ни кара да преосмислим личния вкус в универсалното му значение.
Ив Шерер се появява в "Балкония" с факсимиле на Ема Уотсън - работа от серия скулптури, възникнали въз основа на вирусно циркулиращи, случайно изтекли в интернет голи снимки на актрисата. Реално тези снимки са фалшификации, в които главата на Ема е прилепена към чуждо сексуализирано тяло. Шерер продължава този процес като прави 3D модели на тези изображения, които после биват дигитално изработени на струг и понякога отново дублирани в гипс. В "Балкония" откриваме “Ема“ в различни психологични състояния - материализации, продължение на режими, възникнали онлайн.
Стефания Батоева развива интересите си към живописта, като ни дава разказ за един въображаем свят, в който свободно се разминават персонажи, пренасяни посредством еуфория. Изненадата, която тя ще сътвори е да изрисува дъното на басейна.
Повече за идеите на това пространство и първата експозиция "Балкония“ - чуйте от интервюто на Юлия с Виктория Драганова, кураторка на галерията.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..