Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Градът и земята" - какво знаете за компостирането?

Радио София стартира кампанията "Градът и Земята". Всяка сряда през летните месеци, в сутрешното предаване "Радиокафе", експерти ще обясняват ползите за домакинствата от обработването на биологичните битови отпадъци.
България е една от страните в ЕС с най-нисък процент на домакинствата, които преработват домашните биоотпадъци до получаването на компост.
Освен практическите насоки и преките ползи от получаването на плодородна почва в домашна среда, Радио София дава възможност на своите слушатели да задават въпроси по теми, които ги интересуват.
Всеки, който използва различните методи за компостиране в домашна среда може да пише на медията, за да бъде посетен от репортер и фотограф, които ще документират добрата практика.


Контакти с рубриката "Градът и Земята":

Е- mail: sofia@bnr.bg
Автоматичен секретар: 02/ 86 66 033
Facebook: БНР Радио София

Компостирането е естествен биологичен процес, при който от отпадъците, отделени от домакинствата, се образува хумосоподобен материал, наричан още биотор.

Чуйте разговора по темата на Симеон Белев с Анна Пеева, вносител на компостери.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободни пешеходни зони в София за фестивала LUNAR

Столична община ще осигури възможност за свободно пешеходно придвижване в центъра на града, по време на четвъртото издание на Фестивала на светлините LUNAR, съобщават от „Московска“ 33. Мащабното културно събитие ще се състои в рамките на четири вечери - от 8 до 11 май (включително), между 21.00 ч. и полунощ. Тази година, фестивалът ще озари 14..

публикувано на 07.05.25 в 09:45
Снимката е илюстративна.

Слабо земетресение е регистрирано рано тази сутрин в района на Петрич

Слабо земетресение е регистрирано рано тази сутрин в района на Петрич, информират Сеизмологичната служба към Института по геофизика на БАН. Земетресението е с магнитут 2.2 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е на 16 километра северозападно от Петрич, в област Благоевград, и на 137 километра от София.  Земният трус е регистриран в 05.07 часа.

публикувано на 07.05.25 в 08:54

На 7 май отбелязваме Международния ден на радиото и телевизията

На 7 май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. На 7 май преди 129 години в Санкт..

публикувано на 07.05.25 в 07:35

Около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност

През днешния ден, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от..

публикувано на 07.05.25 в 06:35
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.   “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..

публикувано на 06.05.25 в 18:35

Бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата

Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени.  “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..

публикувано на 06.05.25 в 18:27
Акордеонистът Исус Ангелов

Исус Ангелов: Избрах акордеона, защото ме грабна като звук

В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..

публикувано на 06.05.25 в 15:58