Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София - зелена столица на Европа?! Защо не...

За дърветата (един милион), които да озеленят София, за реките, биоразнообразието и мечтите за велоалеи до Витоша

2
Снимка: www.greentech.bg
Нов инициативен комитет събра "в едно" организации, които наистина мислят "в зелено" и изпрати писмо-предложение до кмета на София градът ни да се кандидатира за "Зелена столица на Европа" в конкурса, който ежегодно се организира от ЕК.

"Мотор" на тази инициатива са архитектите от Група Град. Един от тях - Димитър Паскалев, гостува в сутрешното ни Радиокафе.

С него разговаряме за това какво ни дели от реалната възможност София да стане зелена столица на Стария континент, но и за това как такава една идея може да доведе до реални стъпки в тази посока. Ще разкрием огромния потенциал на София да бъде наистина зелена, ще разберете за шестте зелени "клина", които са си предвидени за залесяване, но нищо не се прави по въпроса, затова че в София могат да бъдат засадени 1 милион дървета (в тези "клинове", в междублоковите пространства) и как това моментално ще даде отражение върху въздуха, който дишаме, върху почвите, върху цялостното ни качество на живот.

Говорим за водното богатство на София, което обаче се управлява неправилно, да не кажем "лошо" (на 29-то място от 30 сме по управление на водни ресурси в Европа), за реките, които "идват" към София чисти и после биват замърсявани, "притискани", "захлупвани" и за биоразнообразието в тях, което изчезва с ужасно бързи темпове.

Добрата новина е, че всичко е обратимо! Новият инициативен комитет е радетел за нова градоустройствена стратегия за София и то такава, която действа и има конкретни срокове във времето - защото "зелен град" се става не само с големи инвестиции в тази насока (без тях не може, разбира се), но и с поставянето на еко-мисленето в центъра на градоустройствените решения.

От Група Град питат и за дисбаланса между вложенията в пътища и магистрали и тези в истински зелени проекти. И дават конкретни примери с градове като Фрайбург, Мюнхен и много други - говорят за "икономически гори", които са в градовете и в които има контролирана сеч и осигуряват голям процент от дърводобива в конкретния град. Добри идеи (включително вече реализирани) има, има и добри практики за "внос" - стига да има добро зелено стратегическо мислене.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Димитър Паскалев от Група Град.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18
Цирковото семейство Еми Велкова и Стивън Караоли

Еми Велкова - за любовта към цирковото изкуство и живота на колела

Любовта към цирка и цирковото изкуство, както и живота на колела, явно се предава от поколение на поколение. Доказателство за това са Еми Велкова и Стивън Караолис, които идват от циркови фамилии. “Около теб има летящи хора, красиви костюми, пера, животни. Все неща, които на нормалните хора, които ходят на работа и се прибират вкъщи, са им малко..

публикувано на 24.02.25 в 14:24