На 6-ти октомври през 1889г. в Париж отваря врати световноизвестното кабаре “Мулен Руж”, открито по случай първата световна изложба.
В близост е до прословутия квартал с червените фенери, до хълма Монмартр и Плас Пигал. Звездите на „Мулен Руж“ стават известни предимно от картините на известния художник Анри дьо Тулуз-Лотрек, който от самото откриване на кабарето идва в него всяка вечер и вдъхновен от красивите танцьорки, създава творбите си.
Belle Epoque е било време на силни усещания, особено в Париж. Френската столица е оставила зад гърба си поражението от френско-пруската война от 1870-та година и обръща погледа си с ново чувство за оптимизъм напред към настъпващия ХХ-ти век. В същото време парите от индустриалната революция стават все по-осезаеми и натрапчиви, започват да се появяват вълнуващи технологични иновации, например в областта на фотографията и киното.
Но да не оставяме назад и това, което се случва в изобразителното изкуство и музиката, Тулуз Лотрек и авангарда на пост-импресионистичното движение. През 1889-та Париж блести в центъра на вниманието. През тази година е и световната изложба в града, която показва най-големите научни и културни постижения на Франция. Но Айфеловата кула не е единственото постижение на Бел Епок, защото вечерта на 6-ти октомври на една от най-модерните по това време парижки улици, булевард де Клиши, отваря врати нова музикална зала - Мулен Руж.
А ето и малко отзиви за мястото в началото на създаването му: "Публиката идваше тук....да намери екстравагантно място с огромен дансинг, много огледала и галерии, които са последната дума на елегантността, идваха, за да се слеят със сганта и момичетата на свободните удоволствия и любов. Мелницата на фриволните удоволствия предлага и градина, в центъра на която се мъдри едър слон, а дамите могат да яздят магаре за развлечение."
Какво още се крие зад Мулен Руж и какви са асоциациите на столичани към това място - чуйте от репортажа на Юлия Владимирова.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..