Когато се говори за Вирджиния Улф, тонът не може да не бъде специален. Точно като нея. Можем да сравним писането й с изплитането на фини луксозни дантели или пък с меко потъване в пухкави обятия.
Вирджиния Улф, независимо дали в романите си, с които е по-известна в България, или пък със сборниците си с есета като "В собствена стая", е иконата на женското писане, крехките импресии и революционните образи и теории, с които ще влезе във феминистката мисъл на ХХв.
На книжния пазар сега се появяват и нейните "Литературни есета", част от които се занимават с въпроса модерните поетически форми, ролята на читателя, важността да има плътни литературни образи, през чиито свят читателят да може да мисли романа.
В "Литературните есета" Улф коментира и състоянието на английската литература в различните епохи, по времето на различни монархични управления, където често излага възгледи в разрез с традиционното обществено мнение. Като виртуозен майстор на словото, дори в критически есета, Улф пленява читателите със сетивния си поетичен разказ.
В студиото на Юлия Владимирова гостува Темз Арабаджиева, PR от издателството, което издава книгата. Разговорът плава в дълбините на женското писане, отказът на Улф да бъде част от каквито и да е остарели концепции за пола и литературата, както и оценките й за някои литературни течения в Англия.
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..