Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуозният швед от аржентински произход Jose Gonzalez тази вечер в София

Дълбоки китарни мелодии в съчетание с нежни вокали, вдъхновени от аржентинския фолклор, американския блус и британския инди-фолк се превръщат в негова запазена марка, която бързо го изстрелва на световната музикална сцена. 2003 посреща първия му албум „Venner”, а акустичният кавър на парчето Heartbeatsна The Knife го поставя сред най-иновативните музиканти днес.

Следват албумите „In Our Nature”(2007) и чисто новият „Vestives & Claws”(2015), записан в собствената му къща в Гьотеборг. Освен красиви авторски песни, José прави и не малко успешни акустични версиина парчета на Joy Division, Bruce Springsteen, Kylie Minogue, Massive Attack и др., а самият DJ Tiesto прави ремикс на авторската му песен „Crosses”.

Ако има изпълнители, които не могат да бъдат объркани заради неподражаемия си стил и звучене, то Jose Gonzalez безспорно се нарежда сред най-уникалните музиканти на 21 век. Скандинавец с гореща аржентинска кръв, José черпи първото си вдъхновение от любимците си Arthur Russell и Shuggie Otis. Следвал биохимия в гьотеборгския университет, той прекъсва образованието си заради музикалната си страст и започва да свири в няколко рок банди,  след което се пренасочва към стила, с който светът го познава днес.

Специфичното звучене на José González го превръща в търсен изпълнител и сред музикалните среди, като има съвместни проекти с нашумялата австралийка SIA, както и с британското дуо Zero 7. Освен индивидуалните колаборации с различни артисти, той основава собствена рок поп банда Junip, с която редовно има участия на световно ниво.

Специфичният му стил не остава незабелязан и от комерсиалния музикален свят, където негови парчета се ползват в касови американски филми („Тайният живот на Уолтър Мити“, „Оглупели от любов“), сериали („Д-р Хаус“) и телевизионни реклами. Изтънчено, дълбоко, прочувствено - така би могло да бъде описано творчеството на José González и пак няма да бъде достатъчно, за да изрази емоцията, която поражда всяка изсвирена от него нота.

Американската солова изпълнителка Jessica Pratt пък ще се появи първа на сцената в студио Орфей, за да ни подгрее за мелодичното завръщане на José González с дълго очаквания му трети албум „Vestiges & Claws”.Jessica Pratt е артист, който твори, следвайки собствената си музикална логика. Под светлините на прожекторите e само тя, китарата й и нежният й дълбок глас. Талантливата млада певица издава своя пръв албум през 2012 г., а по-рано тази година „ОN Your own Love Again” се ражда в резултат на това, което е Jessica Pratt между вчера и днес. Работата по албума продължава 2 години в дома на певицата в Лос Анжелис и Сан Франциско, катопопива в себе си деликатната романтика, която извира от Jessica. В парчета като „Game that I played” отекват перкусии, клавирите взимат връх в „Moon Dude”, a гласът й пада рязко в ниските регистри в „Greycedes”.

Интимното музикално изживяване ще бъде тази вечер в студио Орфей, а билетите за концерта вече са продадени.

В звука можете да чуете интервюто на Юлия Владимирова с Десислава Ангелова от Key Events, организатори на събитието.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03