В настоящия му вид проектът на Закон за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество, каквото е пълното наименование на документа, предвижда кръгът на лицата, заемащи висши публични постове, които подаваха декларации за имуществото си сега, да бъде разширен с висшите офицери от армията. Предвидено е и отнемане на имущество на стойност над 120 хил. лв., чийто произход не може да бъде установен. С новия закон ще бъде създаден единен антикорупционен орган - Национално бюро за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Той ще обедини четири органа - Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) и звеното в Сметната палата, което приема и проверява имуществените декларации. Подлежащите на проверка политици, висши магистрати и висши офицери вече ще подават една декларация - пред новото бюро. Ще се проверяват и лицата, имащи правомощия по разходване на публични средства. Бюрото ще се ръководи от директор и четирима заместник-директори, избирани от Народното събрание. Служителите ще му минават тестове за почтеност, включително и проверки с полиграф. Новото звено ще може да иска от съда разкриване на банкова, застрахователна и данъчна тайна, ще има достъп до базата данни на Централния кредитен регистър. В новите текстове прави впечатление опитът за изчистване на спорните моменти - коментираха от АБВ.
АБВ ще продължи да настоява ръководството на новия антикорупционен орган да се избира с 2/3 мнозинство, а не с обикновена парламентарна подкрепа. На въпрос дали новият закон дава гаранции, че няма да се създаде поредния орган без ефективни резултатите от работата им, заместник-председателят на АБВ Румен Петков отговори, че и досега от АБВ не са видели анализ за работата на вече действащите антикорупуционни звена.
На темата по-подробно се спира Красимир Мартинов.
В средата на седмицата коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев обсъждаха заедно с водещия Константин Лавсов теми, свързани с: Технологиите ; Изкуствения интелект; българският GPT. Трябва ли да се вдига "Гражданска отговорност" за таксиджиите и с (до) колко? Шофьорите на таксита наистина повече са..
Балфолкария празнува две години от стартирането на своите събития в България с мини Фестивал, който ще се проведе на 29 и 30 ноември 2024 г. Програмата е пълна с концерти и работилници с народна музика и танци от България, Франция, Испания и Белгия. Балфолк е съвременна форма на фолклорна музика и танци от различни региони в Европа, която..
Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..
И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..
Група Innerglow подготвят концерт с промоция на нова песен. Новината ни донесоха трима от музикантите в групата – Матей, Петър и Тодор при своето гостуване в “Добър вечер, София“. В песента си "Promises" (Обещания) те се връщат към английското звучене. Сюжетът е посветен на нереалните илюзорни Fake promises, става въпрос за..
Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..