Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 6000 участваха в маратон под мотото "Аз бягам за мир"

Тази неделя (9 октомври) в столицата ни за 33-ти път ще се проведе традиционният Софийски маратон, валиден за балканско и национално първенство. Записали са се повече от 2000 участници. Почти всеки четвърти от тях има амбицията да пробяга класическите 42 км, а останалите ще се задоволят с по-кратки дистанции - 21, 10.5 км или най-достъпната от 3 км. Сред най-сериозните претенденти за разпределение на наградния фонд от 60 000 лв. са бегачи от Етиопия, Кения и Мароко, както и от Северна Америка и Азия.

Заради състезанието в неделния ден центърът на София ще бъде в някаква степен блокиран, предупредиха от Столичната община.

Стартът на маратона е в 10 ч. в неделя, а до 16 ч. ще бъдат затворени отсечки от булевардите "Евлоги и Христо Георгиеви", "Патриарх Евтимий", "Витоша", "Пенчо Славейков", "България", "Петко Каравелов", "Арсеналски", "Черни връх", "Драган Цанков", както и цялата ул. "Фритьоф Нансен", по които минава официалното трасе.

Промени ще настъпят и в маршрутите на голяма част от линиите на градския транспорт, които преминават по споменатите улици.

Точно седмица преди Софийския маратон - бегачи се състезаваха в друг маратон - в съседна Турция.
В град Чанаккале беше (но не бяга) нашият репортер Георги Нейков.

Чуйте неговия разказ.

Първото издание на маратона е било през миналата година, когато са се чествали 100 години от големите сражения през Първата световна война, при които турците са защитили Дарданелите от атаките на войски от Великобритания и Ирландия, Австралия, Нова Зеландия и други. Тогава двете воюващи страни са дали повече от половин милион жертви. На азиатския бряг на пролива пък, на 30-35 км се е намирала древна Троя. Именно затова, в област Чанаккале, станала свидетел на много пролята кръв през вековете, е важно, и същевременно символично да се организира и провежда такъв маратон на мира – отбеляза пред нашия микрофон Armağan Aydeğer – мениджър и активен член на няколко туристически и работодателски организации, който е и сред основните организатори на събитието. - Затова главната идея и цел на този маратон е мирът. Дистанциите, на които бягат участниците са 6, 10, 21 и 42 км. Всички бегачи преживяват три важни неща. Природата и потапяне в историята – маршрутът преминава през красиви и исторически места, край паметници и монументи. А третото е мирът. Три – основателни и важни причини за участие. Броят на участниците  този път са 6000 – тоест, двойно повече от първото издание преди година. Това е доста вдъхновяващо за нас. И се надяваме на участници от още повече националности, включително и от България и други страни.

Правителството подпомага идеята и организаторите, допълва Армаан Айдеер. Но не по-маловажно е, че самите хора в града и участниците от близо 20 страни, са ентусиазирани и сякаш дълго време са чакали този – не толкова спортен, колкото социален акт.

Събитието беше съпътствано от семинар и изложение, както и лайв изпълнения на известни поп и рок изпълнители по крайбрежната ивица на Чанаккале – нещо, което доближава събитието до характеристиката на фестивал. Беше поставено началото и на Гора на мира – със засаждане на хиляди дръвчета в памет на загиналите в битките за полуострова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07