Какви са предизвикателствата пред учениците в началото на новата учебна година? Четат ли децата ни? Как се формират техните вкусови предпочитания към избора на литература? Каква е ролята на четенето на художествена литература за формиране на ценностна система, богатство на езика и оригинален изказ.
„Художествената литература често се открива в домашната библиотека, а не в книжарниците. Семейството и училището са изключително важни за формиране на интерес към четенето, но доминираща е ролята на семейството. В училището може да се организират инициативи, които да разкриват индивидуалните възможности на учениците. Например във френската гимназия организираме литературни вечери….Наблюдава се превес в четенето на чуждестранна литература, но има интерес и към българската литература” - това каза в „Радиокафе“, което в неделния ден се излъчи от Книжен център Гринуич в столицата, Марияна Бакърджиева, преподавател по български език и литература в 9-та ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин”, председател на Националната асоциация на учителите по български език и литература, носител на наградата „Даскал Ботьо Петков”.
Ще чуете и интересните коментари на Благовеста Хаджиева от 11 клас и Мари Коцева, която е ученичка в 12 клас на 9-та ФЕГ, според които „за да успеем трябва да следваме себе си и да се чувстваме пълноциенно”.
Интересът на децата към книгите се губи в тийнейджърска възраст. Според проучване сред 1755 родители и ученици за техните читателски навици, колкото повече децата порастват, толкова по-малко време отделят за четене, информира lira.bg.
Само 17% от тийнейджърите на възраст между 15 и 17 години четат редовно за удоволствие. При децата между 6 и 8 години процентът е много по-висок - 54. Той намалява с годините - 43% при тези на възраст 9-11 години и 24% при 12 до 14-годишните.
Попитани какви книги предпочитат, децата избират най-често такива, които ги карат да се смеят, следват провокиращите въображението и на трето място са историите с герои, с които момчетата и момичетата могат да се идентифицират.
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..
Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..