Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художествената литература е вид медия. Четенето не е задължително, трябва да го поискаш

Снимка: pixabay.com
Александър Христов и Белослава Димитрова гостуваха нa предаването "Радиокафе" в книжен център "Гринуич". Поводът за поканата беше Националната седмица на четенето. Водещата Анелия Торошанова разговаря с младите автори за ролята на художествената литература във възпитанието на младото поколение, за традициите на българската литература и какво да четем?

Александър Христов казва, че художествената литература е вид медия, която пренася по-високи идеи в ежедневието ни. Важно е обаче и какво четем не по принцип, а да отсяваме книги според потребностите ни. Четенето трябва е за удоволствие, а не за космически истини. Според Александър българската литература не успява да стигне до своите читатели, като се тръгне от рекламата дори. Българският писател няма добри традиции в жанровата литература, а хората тръгват в четенето от нея.

Александър Христов е завършил българска филология и магистратура по литература и творческо писане в СУ "Климент Охридски". Негови разкази са публикувани в печатни и електронни медии. Носител е на няколко литературни награди, последната от които е националната литературна награда "Тодор Влайков" от 2012 г. за новелата "Африка". В творчеството си той се феокусира върху трудния живот на младия човек в България.

Белослава Димитрова споделя за писането, че е преди висчко работа. Пише остро и се бунтува със себе си за нуждата от всяка книга. Литературата може да те събуди, да те разбунтува, да промениш системата и дори да я разбиеш, казва Белослава. Тя чете литература, за която е придобила вкус. Това е дълъг процес, който започва още в семейството и е най-щастливото нещо, което ми се е случвало. Много е рядко в семейство, в което не се чете, детето да има порив за книги. Четенето не е нещо задължително, трябва да го  искаш". За писането и четенето чуйте още в звуковия файл.

Белослава Димитрова дебютира през 2012 г. във в. „Литературен вестник“. Нейната първа книга „Начало и край“ е издадена от Университетско издателство „Св. Климент Охридски“. През 2014 г. излиза втората книга на Белослава Димитрова - „Дивата природа“, която е номинирана за Национална награда за поезия „Иван Николов“ (2014) и е удостоена с едно от двете поощрителни отличия. Работила е в Българското национално радио.

Още за писането и четенето - чуйте още в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..

публикувано на 09.05.25 в 18:25

Децата трябва да развиват критично мислене

Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..

публикувано на 09.05.25 в 18:23

Шестото издание на Sofia Summer Fest отново ще радва малки и големи

Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон.  То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..

публикувано на 09.05.25 в 17:33
Снимката е илюстративна

Бюрото на ЕП в София отбелязва Деня на Европа със светлинен спектакъл и концерт

На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..

публикувано на 09.05.25 в 17:05
Илина Пенева

Шест европейски града се обединяват в проекта "Метаморфози на работното облекло"

 Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..

публикувано на 09.05.25 в 16:51