Според проф. Кафтанджиев добрите комуникатори трябва да се насочат към дигиталните форми на общуване.
„Това е промяна само по отношение на медията. Знаковите системи, които се използват, са същите. Но има нови аспекти по отношение на дигиталната поетика. Например всички тези общувания стават въвличащи. Потребителят започва да общува с рекламата, дори с тези, които я правят. Нещата стават по-демократични. Като е двупосочна, тази комуникация става и по-ефективна“.
Самите стоки вече се правят не за масовия потребител, а за отделния човек, спрямо неговите потребности, смята още Христо Кафтанджиев. Затова и начинът, по който се комуникира, също е персонален.
„Рекламата обаче, дори и индивидуализирана, на 100 процента се съобразява с културния модел. Младото поколение в развития свят има много общи неща, но във всяка култура то си има и индивидуални характеристики. Ако сме печени комуникатори, ще намерим тези 50 процента от универсалната култура и 50-те процента от индивидуалната“.
От съдържателна гледна точка навсякъде по света продължават да работят апелите. Апелът за могъществото например е характерен за всяка една култура. Въпросът е, че това могъщество намира различни прояви в различните култури.
Проблем си остава и лицемерието. „Не малка част от всички тези комуникации не са искрени. И при това положение не може да се постигне ефективност. Където има лицемерие, няма ефект от рекламната комуникация“, допълва проф. Кафтанджиев.
Разговорът с него чуйте в звуковия файл.
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..
Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..
Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..