В последния месец сме свидетели на нещо странно – гражданска вълна се надига срещу мръсния въздух в големите градове. За първи път от много време хора се обединяват в името на кауза, която действително има смисъл, а не е просто симулиране на действие или следване на временна мода.
От началото на месец януари във Фейсбук беше създадена групата „Да изчистим въздуха в БГ”. В нея хората призовават за протести в големите градове, където измервателните станции показаха в пъти завишени стойности на фини прахови частици и други вредни емисии.
Причина за опасния смог е масовото използване на твърдо гориво в битовия и обществения сектор, както и емисиите от автомобилите, съчетано с неблагоприятни метеорологични условия. Фините прахови частици са сериозен проблем за здравето на хората, особено за децата, възрастните и хората с различни заболявания.
Министерството на здравеопазването явно смята, че замърсяването на въздуха не го засяга, а останалите институции, включително голяма част от големите медии, се отнасят към проблема като към странична тема, в най-добрия случай триминутна любопитка в края на блоково предаване.
За полезните политики за подобряването на качеството на въздуха в дългосрочен план, за ленивостта на институциите и пробуждащата се гражданска активност разговаряме с Теодора Стоянова от „Грийнпийс“ България.
Чуйте интервюто в прикачения звуков файл.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..