Oт 1 юни са в сила изменения в Наредбата за паричните обезщетения и помощи от ДОО, които произтичат от изменения в Кодекса на труда и в Кодекса за социално осигуряване, с които се въведоха нови видове отпуски и обезщетения и се разшири кръгът на правоимащите.
"Най-съществената промяна, която вълнува хората, преди всичко е разпоредбата от новия член на КСО. С нея се дава право на майките и осиновителките на деца под 1-годишна възраст, когато се завръщат на работа, след като изтекъл отпускът, който се разрешава от здравните органи с болнични листове - това е период от 135 календарни. След като е изтекъл този период и майката се завърне на работа, тя ще има право да получава половината от обезщетението за бременност и раждане. С това се цели да се стимулират майките да се върнат по-рано на пазара на труда", обясни пред Радио София държавният експерт по осигуряването в НОИ Нели Вангелова.
Другото по-важно изменение касае осиновителите на деца под 5-годишна възраст. Досега такова право имаха бащите на децата, сега то се дава и на осиновители на деца до 5 години. Те имат право на отпуск и обезщетение за период от 15 календарни дни от датата на осиновяването.
"Друга важна промяна, която касае правата на хората, е, че след 6-месечна възраст на детето за остатъка от отпуска, който се полага за бременност и раждане до навършване на 1годинка на детето, право на отпуск ще има един от родителите на бащата или на майката на детето, стига да са работещи и осигурени", добави Вангелова.
Тя уточни, че отпускът, който е в размер на 42 календарни дни от раждането на детето е задължителен за ползване, тъй като се дава за възстановяване на родилката от самото раждане. Отпускът от 135 дни след раждането, както и 45 дни преди раждането са препоръчителен, тъй като законодателят е преценил, че е важно майката да се възстанови, както и детето да има контакт с нея.
Вангелова съобщи, че през миналата година около 1700 от 72 320 майки и осиновителки, са се върнали на работа преди навършването на 1 година на детето. От Националния осигурителен институт очакват до края на годината от това да се възползват около 2000 майки, което ще намали разходите на института за обезщетения с около 2,5 млн. лева, но пък ще има по-високи приходи от осигуровките, които ще имат като работещи около 1 млн. и 100 хил. лева.
"Всяка законодателна промяна, която дава възможност на родителите да правят информиран избор е добре дошла. В този смисъл се надявам родителите да погледнат положително на това, че ще имат възможност да решат кое е най-удобното в техния случай. Последни директиви на ЕК са насочени именно да стимулират правителствата и държавите да съчетават различни мерки, които стимулират професионалния и личния живот", коментира пред Радио София Дани Колева, програмен директор на Националната мрежа на децата.
По думите й, обаче има и друг аспект, свързан с това дали майката ще бъде подкрепена да прекарва качествено време с децата. Колева посочи изследвания, според които до 1 година е добра майката да е вкъщи, от гледна точка на детето - привързаност, развиване на различни емоционални умения.
Още от мненията - чуйте в разговорите!
Международна младежка камара България (Junior Chamber International Bulgaria – JCI Bulgaria) обяви началото на програмата „Най-изявените млади личности на България", формата за номиниране (The Outstanding Young People of Bulgaria) е отворена за девети път. Тя ще е достъпна до полунощ на 28 февруари 2025 г. на интернет страницата toyp.jci.bg...
Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ - режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..
В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..
Тази вечер (08 януари 2025 г.), от 18.30 ч., в УАСГ ще се проведе безплатна лекция за лавинната безопасност. Лавините са най-големят риск при практикуване на зимни приключения в планината, а добрата подготовка може да спаси живот. По време на лекцията любителите на планината през зимата ще научат подробности за видовете лавини и какво..
Над 43% от навършилите пълнолетие българи не са се явили на задължителен профилактичен преглед през изминалата година по данни на НЗОК. Профилактиката е оставена в ръцете на личните лекари . Сред българите тя остава на заден план за сметка на разходите, които се правят за лечение и лекарства. Здравната системата е предвидила много малка..
Столичният район "Оборище“ отличи сградите с най-красивата коледна украса. В категория “Жилищна сграда” наградата спечели семейство Каремови за уникалните три балкона на улица “Сердика”. Наградата за коледна украса в категорията "Бизнес и обществена сграда" спечели голяма банка за украсената фасада на сградата си, сподели пред Радио София главният..
Тази година наградите “Златен глобус” бяха много интересни, защото във всички категории имаше номинирани от филмите, които аз гледах и с любими актриси и актьори, режисьори, сценаристи - кинаджии. С много интересни номинации. Имаше категории, в които конкуренцията беше много сериозна. Особено при жените”, коментира кино журналистката Преслава Преславова..