Над 43% от навършилите пълнолетие българи не са се явили на задължителен профилактичен преглед през изминалата година по данни на НЗОК.
Профилактиката е оставена в ръцете на личните лекари. Сред българите тя остава на заден план за сметка на разходите, които се правят за лечение и лекарства. Здравната системата е предвидила много малка част от средствата за профилактични прегледи.
Това коментира пред БНР-Радио София икономистът Петя Георгиева (▼), от Института за пазарна икономика.
По думите на експерта, когато е здрав, човек не е толкова заинтересован да посети общопрактикуващия лекар. Ако има оплакване, той директно търси лечение, но това не е профилактика. А нейната цел е именно да се установи заболяване на ранен етап, когато лечението е по-успешно и по-евтино.
Така е не само в България. Просто системата трябва да стимулира и лекаря, и пациента за извършването на профилактични прегледи, подчерта Георгиева и изброи начини, по които това може да стане.
Със сигурност достъпът и организацията трябва да са максимално улеснени.
Хората трябва да бъдат по-добре информирани.
Марките трябва да се залагат в законите. Политиката се прави от държавата.
Работното дсекидневие на д-р Цветина Хаджийска, общопрактикуващ лекар в ДКЦ-5 (Студентската поликлиника) в София, показва, че повечето хора, записани при нея, просто не знаят, че имат право на профилактичен преглед.
Тя казва, че не е нужно да убеждава пациентите, достатъчно е да разпространи информацията, да обясни, че те имат полза от такива прегледи.
Така се облекчава и системата, допълни д-р Хаджийска (▲):
"Повечето имат интерес, но не знаят какво се включва в пакета от изследвания, питат колко пъти могат да правят профилактичен преглед. А пакетът зависи от пол, възраст, от рисковите фактори, фамилна обремененост".
До думите на личния лекар, има положителна промяна, откакто пациентите имат достъп до здравното си досие.
Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..
Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..
Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България . Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..
Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..
Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..
“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..
Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..