Първият български метален кораб "Галата" , построен в корабостроителницата във Варна, е част от “финикийския флот“, както са наричали петте плавателни съда - „Галата”, “Созопол”, “Обзор”, “Бяла” и “Шабла”, плаващи от Варна до Мичурин и обратно. В края на 60-те години корабът потъва край Балчик , но по-късно е изваден, закърпен и изпратен на язовир „Студен кладенец“, където свързва откъснатите от Кърджали места по бреговата линия на язовира. В края на 80-те години е "пенсиониран".
Първият български пътнически кораб "Емона" пък днес е една от големите атракции на Кърджали, превърнат е в ресторант, при това включен в списъка на 100-те национални ресторанта в България (ресторантски аналог на 100-те туристически обекта). За него ни разказва Мирослав Шопов, като интересни щрихи добавя и Красимир Ангелов. Мирослав Шопов е един от най-добрите родни яхтсмени, участвал в редица състезания на Черно и на Бяло море. От 12 години стопанисва "Емона", чиято история е като сюжет за филм. С неговото пускане на вода през 1942 година (по настояване и лична идея на цар Борис III) е поставено началото на пътническия морски транспорт у нас. Кръстен е на старогръцкото име на Стара планина "Аемон", дълъг е 39 метра, широк е 7, водоизместването му е 217 тона. До 1979-а корабът осъществява регулярни курсове между Бургас и (тогава) Мичурин. След това на един друг забележителен кърджалия му хрумва идеята "Емона" да бъде "докарана и пусната" в язовир Искър. Става дума за капитан Георги Георгиев, първият българин, осъществил околосветско пътешествие с яхта, вписан в книгата на рекордите "Гинес", неговото име днес носи яхтклуб във Варна, на който той е бил съосновател. Кап. Георгиев очевидно е бил човек с размах и въображение. Идеята му е подкрепена от тогавашния кмет на Кърджали и "Емона" поема от Бургас за Кърджали. "Изминаването на тези 450 километра - разказва Мирослав Шопов, - е било истинско приключение, изпълнено с много перипетии. Реално пътят между двата града е 300 км, но се налагат заобикаляния, не по всеки път може да мине кораб, теглен от влекач, внесен от Източна Германия, способен да „влачи“ три съветски танка". На всичкото отгоре, на 13-ия ден от пътуването си "Емона" претърпява корабокрушение и се превръща в единствения кораб, сторил това на суша. Обратното качване на платформата си е било "мегазадача" и е родило куп закачки и вицове (тук се намесва Красимир Ангелов), защото стопанката на дома, в чиито двор "круширал" корабът, се казвала Емине (без майтап) и "като се събудила Емине, видяла сред доматите на двора кораба "Емона". И друга история - как като влизал кораба в Кърджали, освободили всички деца от училище ("знаеха, че така и така ще избягаме"), за да гледат как "Емона" се движи по бул. "България“, пред нея върви екип на енергото, реже кабелите, за да може да премине кораба, след него друг екип свързва жиците, за да има ток."
Тук Мирослав Шопов "поема топката" и разказва как корабът е приводнен в язовир „Кърджали“ и вози групи под егидата на "Балкантурист". Сега вече е ресторант, винаги пълен и задължителна атракция за тези, които посещават Кърджали. Мирослав е убеден, че вече не е редно да плава, затова е закотвен. За трудностите при поддръжката ("защото нивото на язовира се мени, може да се покачи с два метра за 24 часа"), за рибата, раците и мидите, които се предлагат - чуйте в интервюто, както и защо в язовир Кърджали се отглеждат най-вкусните шарани в България.
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..