Продължаваме с историите на Вършец, разположен на по-малко от 100 километра от София, с неговите аристократични вили, кръстени на цветя, наемани от големите столични (и не само) индустриалци. Та както пред тези вили цъфтяло съответното цвете, на което са били кръстени (я трендафил, я хризантема), така и улиците и алеите в града са били засаждани с различни дървета.
Така и нашето импровизирано пътуващо студио беше разположено на "главната" Алея с чинарите. Оттук започва и разговора ни с Благовест Драгиев, който от почти 4 години е уредник в общинския музей.
През 20-те и 30-те, когато е започнало благоустрояването на Вършец, всичко е ставало планово - така са се появили алеите с липи, брези, акации - разказва той и продължава с чинарите и как и защо се е наложило да се "влее" бетон в сърцевината на някои от тях. Чинарите или платаните скоро ще станат на 100 години и са с наистина впечатляващи огромни корони. В момента в музея имаме много интересна изложба от пощенски картички, само че уголемени до размер А3, така че и най-малките детайли да се виждат. И на някои от тези картички може да се видят тези чинари, когато са били съвсем малки - уточнява Благовест Драгиев и допълва, че експозицията може да бъде видяна до последната седмица на август. А надписите на оригиналните картички са на два езика - български и немски или френски, тъй като тогава в курорта е било пълно със западноевропейци.
И сега ги има, но далеч не са толкова много. Може да се види и казиното в оригинал, то по архитектурния план на арх Нешов е било много по раздвижено (арх. Нешов е виден видинчанин, "негови" са много сгради в областния център). Всички тогава нови идеи, течения, че и самите западноевропейски туристи са идвали по Дунава - тук с усмивка нашият гост допълва разказа за първата Мис Върец, която била от Русе с факта, че нейните подгласнички били от Лом и Видин.
Та за картичките - на една от тях от птичи поглед се вижда парка Слънчева градина и причината да се нарича така - централното слънце и всяка пътечка, която тръгва от него като лъч.
Благовест Драгиев ни разказа и още една история, случила се през 1895 година. Тогава Фердинанд закъсал с колесницата си в река Ботуна и щом се измъква, издава нареждане да се изгради мост, който и днес свързва Вършец и Враца. Захванала се италианска фирма, вдигнала моста. Но по-интересното е, че 100 години по-късно в общината във Вършец се получило писмо от същата тази италианска компания, в което се казвало, че вече не са отговорни за въпросния мост, защото 100-годината гаранция е изтекла.
Цялото интервю чуйте тук - заслужава си!
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..
За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..