Бисерната пещера е открита преди около 3 години от няколко изследователи от Българското пещерно дружество. Дълго време съществуването ѝ се пази в тайна, за да бъде опазена от наплива на туристи и други посетители.
Самата пещера е изкуствено образувана в следствие на минни проходи, които геолозите използват за откриването на минерални ресурси, ценни за индустрията, обясняват спелеолозите. „Това е мястото, което е с изключително голямо находище от пещерни бисери, оттам идва и името на пещерата. Още по-любопитното е скоростта на минерализацията, вместо да се образуват за стотици хиляди години тези бисери, те се образуват за 60”, обясни Ваньо Гьорев член на Управителния съвет на Българското пещерно дружество.
Специалистите определят Бисерната пещера не като пещера, а като проучвателна галерия. „Мястото където се намира галерията в Родопите е доста уединено и ние не бихме искали то да се превръща в туристически обект, а да се използва предимно за научни цели“, коментира
Естествено, ние ще направим всичко възможно да популяризираме обекта, чрез снимки и видеа, но просто не е препоръчително да се влиза вътре, тъй като голяма част от тези образувания се намират по пода и по този начин те се унищожават“, каза обясни Димитров.
Българското пещерно дружество съществува от 3 години, в него членуват 125 пещерняци от 21 града от България и други държави като Германия, Полша и Китай.
Пещерняците, както сами се наричат от дружеството, от години искат да се въведе закон за опазването на пещерите в България.
„От много години нашата общност работи, правили сме проектозакони, които сме се опитвали да внесем в Народното събрание, така или иначе нищо не се е случило, но това остава една от основните грижи на българските пещерняци във връзка с опазването на подземното царство на България и ние ще продължаваме да се борим в тази насока“, заяви председателят на Българското пещерно дружество Камен Бонев.
В България до момента има регистрирани 6200 пещери, като голяма част от тях са картирани.
В края на миналата седмица Столичната община въведе мярката Зелен билет, с който срещу 1 лев всеки може да пътува неограничено целия ден с градския транспорт в София. Въвеждането на Зеления билет важеше за четвъртък и петък, когато стойностите на фини прахови частици във въздуха бяха нормализирани. Именно затова голяма част от столичани..
В подлеза на бул. "Цариградско шосе“, при бившия хотел "Плиска“, вече е факт първата водеща (тактилна) линия за незрящи. Идеята идва от Виктор Асенов, който е със 100% вродена слепота и от години се бори за по-безопасна среда за хората като него. Инициативата подема кметът на район "Слатина“ Георги Илиев, а проектът е осъществен с..
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...