Бисерната пещера е открита преди около 3 години от няколко изследователи от Българското пещерно дружество. Дълго време съществуването ѝ се пази в тайна, за да бъде опазена от наплива на туристи и други посетители.
Самата пещера е изкуствено образувана в следствие на минни проходи, които геолозите използват за откриването на минерални ресурси, ценни за индустрията, обясняват спелеолозите. „Това е мястото, което е с изключително голямо находище от пещерни бисери, оттам идва и името на пещерата. Още по-любопитното е скоростта на минерализацията, вместо да се образуват за стотици хиляди години тези бисери, те се образуват за 60”, обясни Ваньо Гьорев член на Управителния съвет на Българското пещерно дружество.
Специалистите определят Бисерната пещера не като пещера, а като проучвателна галерия. „Мястото където се намира галерията в Родопите е доста уединено и ние не бихме искали то да се превръща в туристически обект, а да се използва предимно за научни цели“, коментира
Естествено, ние ще направим всичко възможно да популяризираме обекта, чрез снимки и видеа, но просто не е препоръчително да се влиза вътре, тъй като голяма част от тези образувания се намират по пода и по този начин те се унищожават“, каза обясни Димитров.
Българското пещерно дружество съществува от 3 години, в него членуват 125 пещерняци от 21 града от България и други държави като Германия, Полша и Китай.
Пещерняците, както сами се наричат от дружеството, от години искат да се въведе закон за опазването на пещерите в България.
„От много години нашата общност работи, правили сме проектозакони, които сме се опитвали да внесем в Народното събрание, така или иначе нищо не се е случило, но това остава една от основните грижи на българските пещерняци във връзка с опазването на подземното царство на България и ние ще продължаваме да се борим в тази насока“, заяви председателят на Българското пещерно дружество Камен Бонев.
В България до момента има регистрирани 6200 пещери, като голяма част от тях са картирани.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..