Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водещи хирурзи показват на живо във ВМА най-модерните техники за лечение

Безкръвни операции на панкреаса щадят пациентите

Снимка: ВМА

"Мултидисциплинарният подход при лечението на рака на панкреаса" - това е темата на специализиран курс, който събра у нас водещи европейски и български хирурзи в областта на панкреатичната хирургия. Форумът, чийто домакин е ВМА, включва демонстрации на живо от операционните на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, както и от залите за инвазивна гастроентерология.

У нас около 1000 души годишно се диагностицират с тежкото заболяване. Новите техники дават възможност за безкръвно отстраняване на тумора. Демонстрация в първия ден направиха специалисти от Европа, днес на живо от операционната техниката представя проф. Никола Владов, ръководител на Клиника по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия към ВМА.
Мултидисциплинарният подход при лечението на тежкото заболяване изисква то да се провежда във високо специализирани центрове с голям обем на дейност - един от които действа във Военномедицинска академия.

СнимкаЛечебното заведение за шести път е домакин на такова престижно събитие и то на високотехнологична, изключително тежка тема като панкреатичния карцином, отбеляза пред Радио София в началото на форума началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски:

"Аз съм пристрастен, защото сега изпълнявам длъжността началник на ВМА, но ние работихме повече от 10 години заедно с проф. Владов точно в тази тематика. Това е тежка хирургия, която е неатрактивна за много от колегите, заради многото усложнения, трудна работа и други препятствия, но за сериозните хирурзи е предизвикателство, което носи огромно удовлетворение. ВМА е център за България за такъв вид хирургия, отдавна се е превърнала в лечебно заведение, което чертае модата в този тип хирургия. Преди 10 години на такъв курс ставаше дума за отворена хирургия. За нашите хирурзи не съществуват лимити в главите им и това им дава възможност да виждат по-напред...".

СнимкаС подема на лапароскопската хирургия на панкреаса, възможностите за лечение са неимоверно по-високи, стана ясно от разговора ни с ръководителя на Клиника по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия към ВМА и директор на курса проф. Никола Владов:

"Става дума за безкръвни операции на панкреаса, което в определени локализации е златен стандарт, а в други тепърва навлиза. Именно затова, организирайки този курс, искаме да си подобрим познанията в областта на рака на панкреаса и да покачим нивото на нашите познания, защото модерната медицина без глобализация, а тя означава всички да говорят на един език, е изключително важна".

Проф. Владов посочи, че причините за развитие на тумор в панкреаса са различни - дори стрес или диабет. Пациентите след тази интервенция се възстановяват напълно до 20 дни. По време на интервенцията с помощта на видеокамера, по безкръвен начин, се отстраняват туморът и околните тъкани.

Още за метода на лечение - чуйте звуковите файлове!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29