Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планината през зимата изисква отговорно отношение и подготовка

Зачестяват случаите на инциденти в планината

Снимка: БГНЕС
Подценяване на метеорологичните условия в планината и надценяване на собствените възможности - това са основните причини за инцидентите по време на зимния сезон, отчетоха от Планинската спасителна служба (ПСС) към Българския червен кръст (БЧК). За периода от 01.12.2016 г. до 24.11.2017 г. са се случили 2457 инцидента на ски пистите и са проведени 94 спасителни акции със 109 пострадали във високите части на планините. Специалистите призоваха туристите и любителите на зимните спортове, да тръгват подготвени както с екипировка, така и с информация за синоптичната прогноза.

За посочения период от началото на декември миналата година до края на ноември тази година, е оказана помощ на 2566 човека, а за жалост 8 са случаите с фатален край. Отчетената статистика е рекордна по отношение на травматизма в планините за последните няколко години, като причина за това е все по-нарастващата популярност на зимните ни курорти сред чужденците. Често практикуващите зимни спортове и туристите подхождат твърде самонадеяно към условията по пистите и в планината, и не разполагат с нужната екипировка.

За пореден път Планинската спасителна служба (ПСС) към БЧК съветва да се организират старателно маршрутите, да се подбират внимателно участниците, с които ще се движат хората в група, както и оборудването за планинското начинание. Директорът на ПСС Емил Нешев подчерта необходимостта от планинската застраховка, тъй като оказването на помощ се заплаща:

Около 18 лв. допълнотелно се заплаща за хеликоптерно спасяване. И през този сезон  9-те бази на Планинската спасителна служба ще бъдат на разположение на туристите и практикуващите зимни спортове, като 4 от тях са с 24-часово дежурство, включително и Централният денонощен пост. Добре е те да си свалят и безплатното мобилно приложение на ПСС, което дава по-голяма сигурност при локализиране, посочи Нешев.

Председателят на Спасителната служба Веселин Ганчев отново припомни да посещаваме планината със заредена батерия на мобилния телефон.

Българският червен кръст, съвместно с партньри, подготвят проекта „Планинска грижа“, който да набира финансов ресурс, който да се връща отново в обществото във вид на обучителни програми и превенция. От организацията за пореден път подчертаха необходимостта от приемането на Закон за доброволчеството, който да регламентира дейността, тъй като все още много работодатели, санкционират служителите си, заради участието им в подобни акции.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35