Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Йодирането на солта - проста мярка за преодоляване на интелектуалния дефицит"

Проф. Анна-Мария Борисова: Йодният дефицит засяга най-тежко бременните жени и малките деца

Проф. д-р Анна-Мария Борисова
Снимка: Ани Петрова
Близо четиристотин хиляди българи са с намалена функция на щитовидната жлеза в резултат на йоден дефицит, алармират от Българското дружество по ендокринология. Тази година се навършват 60 години, откакто у нас се провежда държавна политика с цел профилактика на тези заболявания - чрез йодиране на трапезната сол. По този повод организацията започва информационна кампания с цел да събуди вниманието към последиците от йодния дефицит, а именно - заболявания на щитовидната жлеза.  

Рисковите групи от населението, които най-тежко се засягат от този дефицит, са бременните жени и децата на възраст от 6 до 11 години, коментира пред Радио София ендокринологът проф. д-р Анна-Мария Борисова, председател на Българското дружество по ендокринология, здравен министър (април - септември 2010 година), началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в УМБАЛ "Софиямед":

Не случайно се насочваме именно към бременните, защото на нуката е известно, че в първия триместър на бременността се формира мозъкът на човек. Плодът формира своя мозък благодарение на достатъчно количесто тироидни хормони, поради което тяхното наличие е критично важно в този период на бременноста. Тези хормони идват само от майката, не от плода, който няма тези хормони в този период от развитието си и очаква да получи достатъчно хормони от майката. И ако майката живее в област, където няма досатъчно йод (той е субстанцията, участваща в синтеза на тироидни хормони), то тогава няма да има достатъчно хормони, това състояние науката нарича хипотиреиодизъм и мозъкът на нейния плод няма да се формира пълноценно.

Недостигът на йод има фатално значение за интелекта на бебето

Кортексът (кората на мозъка) може да не се развие пълноценно, структурно и функционално, обясни специалистът. Затова мотото на кампанията на дружеството е "Йодиране на солта - проста мярка за преодоляване на интелектуалния дефицит на нашата нация".

Проф. Борисова цитира данни от началото на миналия век (1912 година), според които страдащите от т. нар. кретенизъм (изоставане в умственото и физическото развитие при силно намалена функция на щитовидната жлеза) в България са били 315 души, от запазени от 1931 година документи е видно, че броят им е 95. Скрининг, направен през 1956 година сред 1 милион души показва, че половината имат увеличена щитовидна жлеза. Страдащите от кретенизъм са 6 хиляди души. Затова преди 60 години - през 1958 година трапезната сол започва да се йодира с държавно постановление.

В момента 100 хиляди жени в детеродна възраст (20-44 години) са с намалена функция на щитовидната жлеза, 65 процента от тях не знаят за това, заяви проф. Анна Мария Борисова.

Намалената функция на щитовидната жлеза води до сърдечни проблеми

До кардиологията стигат и пациенти с недиагностицирана повишена функция на щитовидната жлеза - обикновено около 80 процента. Те имат прескачене на сърцето, ритъмни нарушения, посочи специалистът. Намалената функция на жлезата може да доведе и до депресия, проблеми с теглото.

Ендокринолозите подчертават важността на употребата на йодирана, а не хималайска или други видове сол, защото е от изключително значение за здравето на щитовидната жлеза. Проф. Борисова обясни, че солта от планини с висока надморска височина (каквито са Хималаите) е бедна на йод. Тя посъветва да купуваме йодирана сол, с количество йод между 28 и 55 милиграма на килиограм.

Още за последствията от йодния дефицит и промяната на функцията на щитовидната жлеза - чуйте интервюто с проф. Анна-Мария Борисова!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10