41 на сто от хората с увреждания разчитат като доход само на инвалидни пенсии, показва проучване на КТ "Подкрепа", направено сред над триста членове на национално представителните организации. Всеки четвърти човек с увреждане живее с доходи до 200 лева, а 83,5 на сто от всички са с доходи под линията на бедност от 321 лева на месец, посочи експертът от синдиката Ваня Григорова.
Според предвижданите промени, само едно водещо заболяване ще бъде включено в решението на медицинската експертиза, посочи председателят на Съюза на слепите в България Васил Долапчиев.
Според Долапчиев, въвеждането на оценка на работоспособността ще доведе до загуба на правото на инвалидна пенсия.
Хората с увреждания настояват да има комплексна комисия, която да дава оценка на увреждането, нуждата от социална подкрепа, за да се избегне обикалянето по институции.
От организациите остро възразиха срещу твърденията, че инвалидните пенсии са около милион. Долапчиев посочи, че според статистиката на НОИ са около 515-517 хиляди. Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че с промените се посяга на хората, които не могат да се защитят, а не се действа срещу т. нар. фалшивите инвалидни пенсии.
Ваня Григорова от синдиката видя в готвените промените залог за оцеляването на управляващата коалиция.
Националният протест ще бъде на 11 април от 11.00 часа пред Министерски съвет и Президентството.
Това означава, че лице, което може да работи и което отговаря на условията за получаване на пенсия за инвалидност, няма да бъде лишено от нея, каза Петков.
Според социалния министър твърдението, че на проведеното през февруари съвместно заседание на здравната и социалната комисия за първи път е било заявено, че реформата предвижда кардинална промяна на действащия модел, която ще доведе до отнемане правото на инвалидна пенсия на 100-150 хиляди български граждани, е некоректно.
Според министъра, вместо да има конструктивна дискусия по Концепцията за реформиране на експертизата на работоспособността, национално представителните организации са предпочели да връчат протестна нота.
Според него в исканията се поставят важни въпроси, част от които са свързани с цялостната политика за подкрепа на хората с увреждания, но отговорите на които не са предмет на Концепцията. Безспорно е обаче, че в рамките на комплексния подход при разработване на планираната реформа, тези въпроси следва да бъдат обсъдени и намерени правилните решения, които да подобрят условията на живот на хората с увреждания, заявява Бисер Петков.
Петков призовава към споделена отговорност и очаква, националното представителство да влезе в конструктивен диалог - министърът очаква предложенията на организациите за модела за експертиза на работоспособността.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..