Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се преборим с метаболитния синдром?

Д-р Весела Михнева: Не залитайте в крайности с мазнинни и високобелтъчни диети!

Причина за наднорменото тегло може да са и хормоналните промени

Снимка: Ани Петрова
В началото на пролетта и лятото все повече обръщаме внимание на наднорменото тегло и повишената обиколка на талията. Често те могат да  се дължат на метаболитния синдром - заболяване, което протича скрито и повечето от хората не предполагат, че съществува. През изминалата седмица специалистите от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия прегледаха безплатно 60 души в рамките на кампанията „Заедно срещу метаболитния синдром”. Повече от половината пациенти са диагностицирани със синдрома.

Кампанията на клиниката стартира преди няколко месеца първоначално със замерване на кръвна захар и анонсиране на преддиабетните състояния, обясни в студиото на Радио София майор д-р Весела Михнева, ендокринолог в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на болницата. В рамките на метаболитния синдром се включват няколко компонента -  затлъстяване (индекс на телесна маса), артериалната хипертония и високата кръвна захар.

Повечето хора не усещат високото кръвно

А то е сериозен проблем и предиктор на сърдечно-съдови заболявания и повишен сърдечно-съдов риск. Повечето хора неглижират и повишената кръвна захар. Тя не създава проблеми, докато това състояние не премине в диабет тип 2, който с времето може да създаде сериозни усложнения.

"Обикновено хората спазват нерационален режим на хранене, нямат двигателна активност и гладуват, което е непрепоръчително за отслабване, защото отслабват с цената на много усилия и след това тези килограми отново се връщат с т.нар. йо-йо ефект. Освен това организмът, когато е лишен от храна, не може да набави необходимите минерали, витамини за функционирането на метаболизма", обясни д-р Михнева.

Стремежът на специалистите е е хората да обръщат внимание на наднорменото тегло, което впоследствие се превръща в затлъстяване, артериална хипертония, диабет тип две и нарушена липидната обмяна.

"Този тип състояния не са безобидни. При регулация и модулация на телесното тегло трябва да се обръщат към лекар, който да следи процеса и да се търсят причините за затлъстяването", каза ендокринологът.

Много хора стартират деня с цигара и кафе

Дамите смятат, че така поддържат теглото си, защото цигарите потискат апетите. Най-масовата практика сред населението е основното хранене да бъде във вечерните часове - 19:30-21:30 ч. Тогава обаче метаболизмът е изключително забавен. Затова хората не бива да се прехранват след 19:30 часа. При остър глад, специалистът препоръчва лека салата или плод.
Важно е да изградим и в децата правилни хранителни навици, защото в последните години диабетът се "подмлади" и се среща и при подрастващите. Причината отново е в храненето.

Никой не може да избяга от гените си, но...

В голямата си част от тези заболявания са наследствени. Но социалният живот и хранителните и двигателни навици могат да бъдат регулирани и по този начин до голяма степен да избегнем фамилната предразположеност. Известно е, че диабет тип две след определена възраст (65 години) се среща по-често. Но начинът на живот определя кога ще се отключат наследствените заболявания - не е все едно и също това да стане на над 60-годишна и на 30-годишна възраст, обясни специалистът.

"Висцералното затлъстяване, т .е. в коремната област, на вътрешни органи, или т. нар. бирено коремче, което мъжете подценяват, означава затлъстели вътрешни органи ( черния дроб и бъбреците) и компрометиране на функцията им. И това е причината жените да живеят по-дълго, отколкото  мъжете, чисто популационно, защото при мъжете именно висцералното затлъстяване повишава сърдечно-съдовия риск", каза д-р Михнева.

Върху телесното тегло влияят и хормоналните промени

Сред тях са високият пролактин, хипотиреиодизмът, хиперинсулинемия или инсулинова резистентност, отбеляза специалистът.  Високомазнинните и високобелтъчните диети за много хора могат да бъдат противопоказни. Въглехидратите са изключително важни - хлябът например засища и е по-нискокалоричен в сравнение с много други храни. Ендокринологът преди всичко препоръчва балансиран режим на хранене.  

Още за това как трябва да се храним, какво е лечението на метаболитния синдром и ефективните начини за справяне с излишните килограми - чуйте в интервюто с д-р Весела Михнева!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10