Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Надежда Косева след наградата “Cinelibri”:

Да екранизираш творчество е трудно

Творбата й "Ирина" в основния конкурс на кинофестивала във Варшава

Продължава седмицата, посветена на киното и литературата в предаването “Радиоприемница”. В зала 1 на НДК снощи бяха връчени наградите на международния кинофестивал “Cinelibri”. Авторитетно международно жури, начело с продуцента Мартичка Божилова, обяви имената на филмите - призьори. Това са френско-канадската криминална драма “Ще се видим там, горе” на Албер Дюпонтел, отличен с първа награда. На второ място е “Съпругата” с Глен Клоуз.

На трето място е българският филм-омнибус „8 минути и 19 секунди“ (8'19”) по сценарий на Георги Господинов и на режисьорите Кристина Грозева, Петър Вълчанов, Любомир Младенов, Надежда Косева, Владимир Люцканов, Теодор Ушев.  

Участието е много по-важно, отколкото наградата. Наградите на всички фестивали са неочаквани и субективни, заяви един от наградените режисьори Надежда Косева, чиито друг филм “Ирина” спечели три награди на 36-то издание на фестивала за българско игрално кино “Златна роза”.

С Георги Господинов режисьорката казва, че се работи ползотворно, защото е много талантлив. Ранен от болката на другите, което според мен, е изключително важно в нашето силно егоцентрично време. В същото време езикът и светоусещането му е много нестандартно, което е благодарно за работа, посочва Косева. Тя има опит в работата с писателя, защото е правила и други филми, по негов сценарии “Ритуалът”, “Втори дубъл” и “Омлет” - късометражен филми с множество награди.

Да екранизираш творчество е трудно, казва Косева и определя, че екранизирането особено на Георги Господинов е много трудно, защото той е писател, който се занимава с езика. По тази причина, режисьорката смята, че творчеството му е подходящо за анимация, където всичко е възможно.

Във филма-омнибус „8 минути и 19 секунди“, Косева участва с филма “Старецът и морето” (отново по едноименния разказ на Георги Господинов). Заглавието обединява всички отделни истории във филма-омнибус. 8 минути и 19 секунди е времето за което светлината стига до Земята. Ако слънцето угасне ще имаме подарени 8 минути и 19 секунди преди да настане тъмнина, обяснява Косева.

Всеки един от филмите се занимава с личния апокалипсис на главния герой и тъй като това е тема на всяко едно от филмчетата и те са завъртяни около един герой чиято съдба споделяме, това е същинската причина да стоят заедно, допълва режисьорката.

Пълнометражният дебют на Косева - филмът "Ирина", спечели три награди на 36-то издание на фестивала за българскоигрално кино "Златна роза" - награда за дебют, за най-добра актриса за Мартина Апостолова и отличието на Съюза на българските филмови дейци. 
Това е историята на една млада жена (Ирина), която е принудена да изхранва семейството си. Тя е човекът, който се грижи за семейството си и в момент на безизходица, се съгласява да стане сурогатна майка. В хода на бременноста, преоткрива живота и себе си, и си спомня какво е да обичаш и да прощаваш, разказа режисьорката. Във филма акцентът пада повече върху човечността отколкото върху морала. Водещото при създаването на филма е предизвикателството да намери лъч надежда и доброта в една житейска ситуация, която е на ръба на човешкото. 

На 18 октомври филмът "Ирина" ще има и международна премиера на кинофестивала във Варшава, където участва в основния конкурс. Филмът има покана за още няколко конкурса, които постепенно ще бъдат разкривани.

Чуйте цялото интервю с нея в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00