Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Надежда Косева след наградата “Cinelibri”:

Да екранизираш творчество е трудно

Творбата й "Ирина" в основния конкурс на кинофестивала във Варшава

Продължава седмицата, посветена на киното и литературата в предаването “Радиоприемница”. В зала 1 на НДК снощи бяха връчени наградите на международния кинофестивал “Cinelibri”. Авторитетно международно жури, начело с продуцента Мартичка Божилова, обяви имената на филмите - призьори. Това са френско-канадската криминална драма “Ще се видим там, горе” на Албер Дюпонтел, отличен с първа награда. На второ място е “Съпругата” с Глен Клоуз.

На трето място е българският филм-омнибус „8 минути и 19 секунди“ (8'19”) по сценарий на Георги Господинов и на режисьорите Кристина Грозева, Петър Вълчанов, Любомир Младенов, Надежда Косева, Владимир Люцканов, Теодор Ушев.  

Участието е много по-важно, отколкото наградата. Наградите на всички фестивали са неочаквани и субективни, заяви един от наградените режисьори Надежда Косева, чиито друг филм “Ирина” спечели три награди на 36-то издание на фестивала за българско игрално кино “Златна роза”.

С Георги Господинов режисьорката казва, че се работи ползотворно, защото е много талантлив. Ранен от болката на другите, което според мен, е изключително важно в нашето силно егоцентрично време. В същото време езикът и светоусещането му е много нестандартно, което е благодарно за работа, посочва Косева. Тя има опит в работата с писателя, защото е правила и други филми, по негов сценарии “Ритуалът”, “Втори дубъл” и “Омлет” - късометражен филми с множество награди.

Да екранизираш творчество е трудно, казва Косева и определя, че екранизирането особено на Георги Господинов е много трудно, защото той е писател, който се занимава с езика. По тази причина, режисьорката смята, че творчеството му е подходящо за анимация, където всичко е възможно.

Във филма-омнибус „8 минути и 19 секунди“, Косева участва с филма “Старецът и морето” (отново по едноименния разказ на Георги Господинов). Заглавието обединява всички отделни истории във филма-омнибус. 8 минути и 19 секунди е времето за което светлината стига до Земята. Ако слънцето угасне ще имаме подарени 8 минути и 19 секунди преди да настане тъмнина, обяснява Косева.

Всеки един от филмите се занимава с личния апокалипсис на главния герой и тъй като това е тема на всяко едно от филмчетата и те са завъртяни около един герой чиято съдба споделяме, това е същинската причина да стоят заедно, допълва режисьорката.

Пълнометражният дебют на Косева - филмът "Ирина", спечели три награди на 36-то издание на фестивала за българскоигрално кино "Златна роза" - награда за дебют, за най-добра актриса за Мартина Апостолова и отличието на Съюза на българските филмови дейци. 
Това е историята на една млада жена (Ирина), която е принудена да изхранва семейството си. Тя е човекът, който се грижи за семейството си и в момент на безизходица, се съгласява да стане сурогатна майка. В хода на бременноста, преоткрива живота и себе си, и си спомня какво е да обичаш и да прощаваш, разказа режисьорката. Във филма акцентът пада повече върху човечността отколкото върху морала. Водещото при създаването на филма е предизвикателството да намери лъч надежда и доброта в една житейска ситуация, която е на ръба на човешкото. 

На 18 октомври филмът "Ирина" ще има и международна премиера на кинофестивала във Варшава, където участва в основния конкурс. Филмът има покана за още няколко конкурса, които постепенно ще бъдат разкривани.

Чуйте цялото интервю с нея в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18
Цирковото семейство Еми Велкова и Стивън Караоли

Еми Велкова - за любовта към цирковото изкуство и живота на колела

Любовта към цирка и цирковото изкуство, както и живота на колела, явно се предава от поколение на поколение. Доказателство за това са Еми Велкова и Стивън Караолис, които идват от циркови фамилии. “Около теб има летящи хора, красиви костюми, пера, животни. Все неща, които на нормалните хора, които ходят на работа и се прибират вкъщи, са им малко..

публикувано на 24.02.25 в 14:24

Тома Бинчев - Петрарка на морето

На 27 февруари 2025 г., Софийският филиал на Съюза на свободните писатели организира творческа вечер "Морето е живо“, посветено на поета, редактор и журналист, почетен гражданин на Бургас - Тома Бинчев. Пред Радио София събитието представиха директорът на театър "София” Ириней Константинов, литературният историк проф. Михаил Неделчев,..

публикувано на 24.02.25 в 13:53
Мина Маркова и Йордан Михайловски

Кинопрожекции и дискусии провокират софийски ученици към социална активност и ангажираност

Киноизкуството се обединява около "Общото между изкуството и образованието"  – една напълно безплатна инициатива, свързана с кинопрожекции и последващи дискусии с ученици в столични училища . В предаването “Добър вечер, София“ гостуваха актрисата Мина Маркова и режисьорът и сценарист Йордан Михайловски , които разказаха за съвместната им..

публикувано на 24.02.25 в 13:33

Старт на предизборната кампания за 7 кандидат-кметове на район "Оборище"

След като на 17 февруари т.г. Върховният административен съд (ВАС) окончателно прекрати предсрочно пълномощията на Георги Кузмов като кмет на столичния район "Оборище"  заради съдружие в две фирми, днес започна предизборната кампания за нов избор. Председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Полина Витанова съобщи пред БТА, че..

публикувано на 24.02.25 в 12:12