Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва кампания за купуване на апаратура за недоносени бебета

Всяка година у нас се раждат около 6000 недоносени бебета

Фондация „Нашите недоносени деца“ започва кампания за набиране на средства за животоспасяваща медицинска апаратура за недоносени бебета. Инициативата под надслов "Големи чудеса за малките герои" цели и подпомагане работата на семеен център за недоносените деца. Посланици на кампанията са плеяда от артисти, музиканти, телевизионни водещи и спортисти.

Всяка година у нас се раждат около 6000 недоносени бебета, или около 10 процента от новородените. 30 процента от тях получават тежки увреждания. Най-рисковата група са децата, родени с изключително ниско тегло - или около 50 процента от недоносените деца, посочи доц. д-р Ралица Георгиева, началник на Отделението по неонатология на Специализираната болница за активно лечение по детски болести.

Сред най-честите проблеми на недоносените деца са белодробните, зрителни и неврологични увреждания, които може да имат дългосрочни последици. Периодът на интензивна грижа е много тежък и за родителите.

Един от проблемите, в грижата за децата с белодробни заболявания, е последващото наблюдение на бебета в дома и необходимата медицинска апаратура, която трябва да закупят родителите, понякога на стойност 3-4 хиляди лева.Снимка

Според д-р Донка Узунова, завеждащ Неонатологичното отделение на Втора АГ болница "Шейново", грижата за недоносените деца е комплексна. Освен за медицинска апаратура, кампанията набира средства и за изграждане на семейни стаи в неонатологичните отделения в страната, в които родителите да могат да контактуват с новородените. Това е от съществено значение за тях, за да преодолеят страха, смята Мая Красимирова, майка на 8-годишни близначки, родени преждевременно.

Сред целите е и подпомагането на семейния център за недоносени деца, където родителите получават подкрепа, обясни Маргарита Габровска, специалист по ранна детска интервенция.

На 14 ноември фондацията ще организира „Вечер на чудесата“, на която посланици и партньори, ще изразят своя апел към събиране на средства. В началото на декември пък ще се проведе благотворителен коледен базар. Едно от лицата на кампанията е певицата Маги Джанаварова.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01