Оказва се, че с Царево днес още преди обяд температурата е плюс 10 и настроението е празнично.
Всъщност Царево празнува на 6 декември едва от 2011-а, когато общинският съвет се обединява около това решение.
Все пак 6 декември е празник най-вече на рибарите, а най-голямата риболовна флотилия на малките рибарски кораби (тоест, лодки) в България се намира в акваторията на Царево - над 700 плавателни съда, действащи - обяснява Георги Лапчев, - рибари от Лозенец, Царево, Ахтопол та чак до Синеморец и Резово. И няма как в най-морската община в България с 64 километра брегова ивица, 6 декември да не е празник на главния град, най-ни приляга просто.
Преди 2011 г. Царево е празнувало на деня на Светия дух - "пак хубав ден, но се мести според това кога е неделя". Вече осма година празникът е на 6 декември и днес царевци го отбелязват с... "черноморска риба, подчертавам, черноморска - с усмивка отбелязва Георги Лапчев, - не със скумрия (такава в Черно море отдавна няма), няма и ципура. Ние сме рибари, ние си имаме и лефер, и калкан, и чернокоп, и паламуд, богат беше уловът този сезон". Има и изложба в Историческия музей в града, при това уникална в много отношения - през последните две години регистрирахме всички онези изоставени, изхвърлени и повредени икони из читалище и църкви, общината отпусна средства и ги реставрирахме и върнахме в църквите - 300 автентични странджански икони и част от тях показваме сега". Гостува и експозиция от Бургаския музей, отново посветена на региона на Царево.
Иначе самият празник е на пристанището, там ще се връчват (от кмета) награди в областта на културата, спорта, благотворителността.
Тук е мястото да кажа, че всички събрани от благотворителност средства днес даряваме на отличниците - учители и ученици в училището в Царево, за да имат стимул за още по-големи постижения - добавя Георги Лапчев. - И на финала да припомня, че от "Цариградско шосе до Царево са само три часа и половина, така че - заповядайте.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..