Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ричард Грегор, който смени Канада с Китай заради времето

Снимка: pexels.com

Има поне един човек, който е избягал от минусовите температурите в Канада през зимата и се е заселил на тропически остров в Китай. Казва се Ричард Грегор и преди близо 20 години се мести от Канада в Турция, където преподава английски език 2 години. След това отива в Япония за 1 година, а последната спирка, преди финалната му дестинация, е Южна Корея, където за първи път се сблъсква с азиатската култура в пълния ѝ блясък, по неговите думи.

В момента Ричард преподава в малкото за мащабите на Китай градче - Саня, на остров Хайнан, което се намира в най-южната точка на страната. Повече от 12 години той учи студентите в един от местните университети на английски език, а температурите вече са по вкуса му - не по-ниски от 20 градуса, дори и през зимата.

Една от основните причини да дойда в Китай беше времето. Тук в Саня температурата рядко пада под 20 градуса, но наистина не е лесно да живееш като чужденец, културата е от различна вселена. Социалното поведение е много различно.
Най-шокиращ за него е хаосът, който цари навсякъде. Например, когато си хващаш автобус, хората буквално се наблъскват в него. Всички се бутат сякаш това е най-нормалното нещо на света. В Канада никога не бях виждал нещо подобно

Ричард осъзнава бързо, че има две неща, които са най-важни за китайците. Първото, е семейството, а второто - приятелите. Те биха направили всичко по силите им, за да помогнат на най-близките си. Това е нещо, което много харесвам в китайската култура.

От европейските качества най-много му липсва учтивостта. Когато ходя по улиците хората ме зяпат, много е грубо, чувствам се като животно от зоогическата градина. Досадно е, но ги разбирам, защото все пак Китай се отваря за останалата част от света много късно и все още за тях е невероятно да видят чужденци.

Друго нещо, което му липсва е Коледа. Празничното настроение по улиците в града, дори големите опашки пред магазините в дните преди 25-ти. Тук нямат подобен зимен празник, така, че се наложи да обясня на приятелите ми какво е Коледа. Сега го празнуваме заедно всяка година. Нали ви казах, че биха направили всичко за най-близките си.

Преподавателят по английски език учи студентите не само на езика, но и на западните ценности. Не защото са по-добри, а просто защото са различни. Например, в Канада се грижим много за околната среда за разлика от тук в Китай. Смятам, че това е важно, за това имам лекции за това как да се грижим за нея. Опитвам се да им преподавам много различни неща, които ще са им полезни в бъдеще.

В същото време той самият се е научил от китайците да не бъде себичен. Мисля, че ние канадците, както и повечето европейски народи, сме научени да бъдем себични. Винаги мислим първо за себе си, а след това за останалите. При китайците е обратното, те винаги мислят първо за останалите. Приятелството е най-важното нещо за тях. Мисля, че на това ме научи престоят ми тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отново топло време в петък, но ще застудее

През днешния ден преди обяд все още на много места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност. След обяд видимостта ще се подобри, но от северозапад ще започне увеличение на облачността, което до полунощ ще обхване цялата страна. Вечерта в северозападните райони ще завали дъжд, който с понижението на температурите много бързо ще премине..

публикувано на 10.01.25 в 07:15
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33