Събитието, което се провежда в софийската галерия "Квадрат 500", е насочено към столичните компании в сферата на креативните индустрии - архитектура, дизайн, търговия с арт изделия, мода, мултимедия, издателство, видео игри, музикален бизнес и кинопроизводство. Български компании споделят опита си на австрийския пазар. Ще се дискутира и нарастващата роля на креативните индустрии в икономиките на София и Виена.
Част от срещата е и представянето на програмата „Виена Колинг Криейтивс“. Тя насърчава фирми, работещи в областта на творческите индустрии както австрийски, така и чужди. Български компании също могат да кандидатстват по нея, а срокът за това е 30 юни. Целта е чуждестранните фирми да се установят във Виена, като при кандидатстването не е задължително те да са регистрирани там. Могат да си открият свой офис, след като спечелят финансиране, обяснява Габриеле Тацблергер от Виенската бизнес агенция.
"За предприятия от творческите индустрии финансираме проекти на стойност до 150 000 евро, като най-много пари може да получи един кандидат, ако реализира проекта, съвместно с предприятие от Виена. Тогава финансираме до 60% от стойността на проекта. Целта на тази инициатива е виенската творческа индустрия да се свърже по-тясно с международната, т.е. да привлечем повече чуждестранни компании".
Във втория ден от конференцията Столичната агенция за инвестиции ще направи презентация на тема “Визия за креативна София”. Ще бъдат разказани и някои успешни истории от български компании, които правят бизнес в австрийската столица, ще се говори и за развитие на гейминг индустрията във Виена. А накрая ще бъдат очертани и възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между двете общини - Виена и София.
"Виенската бизнес агенция е стара организация, съществува повече от 35 години. Всъщност, ние сме един фонд на Община Виена, който изпълнява три задачи. Като най-големия собственик на терени за стопанска цел във Виена, нашата задача е да се погрижим това да продължи и в бъдеще. Опитваме се да работим в онези градски зони, които се развиват в момента. Така например, в най-бързо развиващата се в момента градска зона, наречена "Езерен град", изградихме технологичния център "Енергия плюс".
Втората ни задача е да предоставяме финансова помощ на бизнеса по различни програми - от комуналните услуги до проекти в областта на науката. Третата задача, която изпълняваме, е да предоставяме услуги - за развиващи се предприятия, за международни компании с интерес от инвестиции във Виена, както и услуги за чужди граждани, живеещи и работещи на наша територия. Също така се опитваме да свържем различните индустрии, например - творческата и технологичната, в клъстери. По отношение на услугите за чужденци, които предлагаме, трябва да кажа, че имаме Център за работа с чужди граждани.
Направихме го, защото стана ясно, че фирмите, които се установяват във Виена, много често взимат и свои служители от страната на произход. И тук е ролята на центъра. Приемаме ги, помагаме им при адаптацията, например - да настанят децата си в училище, да ги информира за това какво многоезично обучение се предлага в училищата, помагаме при проблем с жилището, а също - да се справят с осигуровките и застраховките си. Много често работещите, които на са от ЕС, имат проблеми с разрешителните за работа. Изобщо работата на този център е да помогне на чужденците да се почувстват добре дошли и като у дома си във Виена".
Последвайте Радио София в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..
Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..
През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..
От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..
Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..