Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Центъра за обществена подкрепа „Промяна“ в Костинброд

Да ползваш социална услуга не е признак на слабост, а на интелигентност

В Центъра прилагат и т.нар. хлебна терапия
Снимка: cop.kostinbrod.bg
Едва ли можем да си представим живота без социалните услуги, които подпомагат и разширяват възможностите на хората с проблеми да водят самостоятелен  и автономен начин на живот.

В община Костинброд, която е с население от около 18 000 души, се предлагат няколко вида социални услуги.

Домашният социален патронаж е създаден още през 1989 г. и обслужва социално слаби хора, самотни пенсионери, хора с увреждания и такива без доходи. Услугата се изразява в осигуряване на храна по домовете - топъл обяд, включващ супа, основно ястие, десерт и един хляб. Осъществява се през ден.

В по-ново време са създадени още няколко услуги в Костинброд.
Най-популярната от тях е Дневният център за работа с деца на улицата, за който ви разказахме вчера в Радиоприемница, следва Центърът за социална рехабилитация и интеграция, клубовете на пенсионера и Центърът за обществена подкрепа. Именно за него разказваме повече днес.

Центърът за обществена подкрепа „Промяна“ е услуга в общността. Насочена е към лица, семейства и деца в риск, криза, както и хора, преживели насилие – обясни Анастасия Попова - директор на Центъра. - Все по-разпространена е ситуацията, когато дете става жертва на семейна война. Но най-често в Костинброд са групите с проблеми в поведението спрямо обществено приетото, вкл. неспазване на поведението в училище и правата на другите, агресия, зависимости, бягство от къщи… А също и дефицит в общуването, който не е социален или битов.

Помощ от центъра търсят и родители – при криза във взаимоотношенията с децата, трудности от спецификата на възрастта, възпитателни проблеми и т.н.

За съжаление повечето хора приемат услугата като поправка на нещо счупено или когато нещо им липсва – допълва Анастасия Попова. – Хубавото е, че се отваряме и търсим подкрепа от психолог, социални работници и педагози. Все повече хора осъзнават, че да посетиш такъв център не е признак на слабост, а на интелигентност.

При нас хората намират разбиране, в никакъв случай – упрек или наказание.

Целта на социалната услуга е да направи личността по-независима и самостоятелна.

Чуйте повече по темата в разговора с Анастасия Попова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27
Нели Колева, ръководител „Стратегически партньорства“ във фондация „Заедно в час“

Младите учители са добри, но им липсва практическа подготовка

През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..

публикувано на 22.01.25 в 17:12

По-малко хора ще използват патронажната грижа в община Костинброд

От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..

публикувано на 22.01.25 в 16:47
Предупредителните надписи не са достатъчни за безопасността

Ако посещавате планината и в снега, "Лавинистика" е за вашите деца

Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..

публикувано на 22.01.25 в 16:32

С "Билет до Америка" Иван Бърнев и Башар Рахал ще стигнат до Берлин

Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..

публикувано на 22.01.25 в 15:09

В България липсват поне 515 педиатри

Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..

публикувано на 22.01.25 в 14:55