Тохоку е регион в североизточната част на остров Хоншу, най-големият остров от японския архипелаг. На неговата територия се развива една от най-старите японски култури Джомон, известна с керамичните изделия във формата на пламък (13 000 г. пр. н.е. до около 1000 г. пр. н.е.).
На 11 март 2011 земетресение с магнитуд 9 по скалата на Рихтер разтърсва Япония. Най-тежките щети са в региона Тохоку, където ударът е опустошителен. Той причинява безпрецедентния инцидент в първия реактор на атомната централа във Фукушима. Репортажите в медиите запознават с имената на градовете и префектурите в Тохоку, но малцина познават другите аспекти на региона като климат, природа, култура, история, начин на живот.
Изложбата се състои от фотографии на региона Тохоку, заснети от деветима фотографи и една фотографска група. Тейске Чиба и Ичиро Коджима заснемат Тохоку през 50-те и 60-те години на ХХ век. Хидео Хага, Масатоши Найто и Масару Тацуки запечатват фестивали и народни обичаи от региона. Хироши Ошима и Наоя Хатакеяма комбинират своите лични истории с пейзажа на родния им край.
Мейки Лин насочва камерата си към красивата естествена природа. Нао Цуда търси изконната японска духовност в реликви и артефакти от периода Джомон. Групата фотографи начело с Тору Ито създават „Sendai Collection“ с поредица от снимки на безименни гледки в Сендай, префектура Мияги.
Събитието се провежда под мотото на тройния юбилей в японо-българските двустранни отношения през 2019 (110 години от началото на официалните двустранни контакти, 80 години от установяването на дипломатически отношения и 60 години от възстановяването им).
Изложбата се открива на 8 май в 18.30 часа в Музея за съвременно изкуство към Националната галерия.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..