Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Красимир Антонов: Гладуването е най-големият бич за омазнения черен дроб

Проф. д-р Красимир Антонов
Снимка: superdoc.bg
Тази седмица в "Радиоприемница" се фокусираме върху кампаниите за здраве, а днешната ни тема беше посветена на „лабораторията на нашия организъм“, както често е наричан черният дроб.

Според статистика на агенция „Блу Пойнт“ се оказва, че много хора не знаят къде се намира този орган и не правят профилактични изследвания. 

Защо пропускаме или не стигаме до тази профилактика? 

Обърнахме се проф. д-р Красимир Антонов, специалист „Вътрешни болести” и „Гастроентерология” в УМБАЛ “Св. Иван Рилски“.

Основните проблеми, които имаме при чернодробните заболявания, са вирусните хепатити и напоследък омазняването на черния дроб, посочи той.

Проф. Красимир Антонов поясни, че в различните части на света честотата на тези инфекции е различна, но в България вирусните хепатити са често срещани и инфектираните не са никак малко, а най-голям проблем са хепатит B C и D. И допълни, че трябва да се знае, че тези инфекции са коварни и налагат нашето внимание.

Те са проблемни, защото водят до увреждане на черния дроб, което може да завърши с чернодробна цироза, а не малко са и случаите на рак на черния дроб.

Това, което ежедневната работа ми показва, е че много малка част от нашите съграждани знаят за тези инфекции и, за съжаление, немалка част от колегите също нямат реална информация за тези заболявания.

Защо обаче се случва така, че признаците се подминават дори и от специалисти?

Част от нашите пациенти имат инфекция със съответните вируси и нормални чернодробни показатели. И на който и да е колега, който не е специалист в съответната област, не е гастроентеролог, това нищо не му говори и той казва на пациента – спокойно, това не е никакъв проблем, козметичен дефект. И когато минат 20-30 години, идва при нас с цироза или рак на черния дроб.

Оказва се, че знаците за проблем се появяват чак, когато човек е много болен.

Хора, които поради една или друга причина често се срещат с лекари, налагат им се операции, кръвопреливания, както и хора, които използват венозни наркотици, трябва да проверяват за тези инфекции.

Проф. Антонов обясни, че в България от 92-3 г. се прави задължителна ваксинация срещу хепатит В, благодарение на което честотата на острия хепатит В при подрастващите рязко е намаляла.

След 25-годишна възраст, обаче, се наблюдава пик на инфекцията с хепатит В и повишаване на случаи с хепатит С, което говори, че с ваксинацията при новородените не всички проблеми се решават, защото с годините имунитетът спада и човек може да бъде инфектиран въпреки ваксинацията.

Много е важно хора, които са с рискови професии и са изложени на възможности за нараняване, да се наблюдават и ако се наложи, да се реваксинират.

За тези, които се страхуват от хепатит С, проф. Андонов посочи, че познаването на тази инфекция, както и последствията от нея, е единствената превенция.

Проф. Антонов разказа, че според различни данни 80% от американците имат омазнен черен дроб и около 20% са с увреден черен дроб вследствие на това омазняване и посочи, че няма основание в България статистиката да е различна. Причината е начинът на живот и липсата на движение, консумацията на висококалорийни храни и напитки. Всичко това, обясни проф. Антонов, води до омазняването на черния дроб и предполага развитието на по-сериозно увреждане.

Той посъветва хората да се стараят да не напълняват, а ако се е стигнало до напълняване, да се прибегне до диета. Трябва, обаче, да се обърнем към специалист, защото подходът трябва да е индивидуален, а гладуването е най-големият бич за омазнения черен дроб. Гладът, подчерта д-р Антонов, води до тежки увреждания на черния дроб и по никакъв начин диетата не трябва да е под формата на гладуване.

С какво не трябва да претоварваме черния дроб, до какво води употребата на някои „бабини илачи“, за които смятаме, че са много полезни и каква е профилактиката за този толкова важен орган – чуйте от разговора на Добринка Добрева с проф. Красимир Антонов.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15