Сега той е конструирал една изключително интересна програма, наречена Вариации, в която събита две творби, в които големи композитори отдават почит на свои предшественици, от които са се учили и от които се възхищават. Вечерта започва с мащабните Симфонични вариации по тема от Добри Христов на Марин Големинов и завършва с Вариации и фуга по тема от Моцарт на Макс Регер. "Съчетанието на тези творби на Големинов и Регер би трябвало да заинтригува софийската публика - каза Павел Балев в сутрешното Радиокафе на Радио София, - този паралел за мен е много интересен, а на репетициите оркестрантите го приеха с голямо въодушевление". Той е убеден, че оркестър от класата на Софийската филхармония трябва да се среща с трудни и не толкова популярни програми, като добавя, че в музиката "всичко е трудно, дори онова, което изглежда лесно, е трудно". Според Павел Балев големите български оркестри трябва да се обръщат към българските класици и да ги представят като визитна картичка на българската култура. В случая той самият се спира на емблематичните Симфонични вариации по тема от Добри Христов от Марин Големинов, които големият български композитор пише през 1942 година. Това е годината на неговия голям успех, годината на премиерата на танцовата драма "Нестинарка" на сцената на Народния театър, която го прави прочут. Тогава Големинов е на 34 години, вече е завършил Скола Канторум в Париж (при Венсан д'Енди и Пол льо Флем), специализирал е в Мюнхен при Йосиф Хаас и решава да се обърне към творба на Добри Христов. Взима една негова тема (от песента "Пирин планино") и създава мащабни, изключително богати като оркестрация, романтични и ефектни Симфонични вариации. Любопитен факт е, че премиерата им е зад граница - във Франкфурт на Майн под палката на Любомир Романски, а иначе хладната немска публика е така възторжена, че авторът, диригентът и изпълнителите трябва да излязат да се поклонят цели 14 пъти! Така ѝ тръгва (на аплодисменти) на тази творба, която живее много активен музикален живот и е била изпълнявана (и продължава да се свири) из цяла Европа..
Между двата вариационни цикъла в програмата блести виолистката Пейджун Шу. Павел Балев вече е работил с нея с някои от водещите европейски оркестри и я определя единствено като "безупречна". Ученичка е на Табеа Цимерман (която наскоро имахме привилегията да слушаме в София). Биографията й е изпълнена с награди - първа награда и награда за публиката на Международния конкурс Макс Ростал в Берлин, първа награда, както и две специални награди на Международния конкурс за виола на Юрий Башмет в Москва, втора награда в Международния конкурс за виола "Лионел Тертис"... Тя ще изпълни концерта за виола на Алфред Шнитке. Както сподели Павел Балев - "тя направи едни прекрасни репетиции с нашите филхармоници и ще поднесе едно много силно изпълнение на този концерт". Между другото, Павел Балев и Пейджин Ху съвместно са представяли всички концерти за виола и оркестър, така че можем да очакваме музикална вечер от най-висока класа.
А следващият ангажимент, който очаква Павел Балев е във Братислава. Става дума за един специален концерт, с който дългогодишния ръководител на Националната филхармония на Словакия (който е и чудесен пианист) слава край на своята кариера. И е избрал именно нашия, българския диригент Павел Балев да дирижира неговия оркестър. Забележително признание!
Чуйте разговора на Лили Големинова с маестро Павел Балев.Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..