Александровска болница съвместно с онлайн платформата "Портал на пациента" продължават стартиралата през миналата година кампания за профилактика на внезапната сърдечна смърт„За всеки един удар на сърцето“.
В рамките на инициативата, от днес до края на седмицата (от 8.00ч. до 16.00 ч.) в Центъра за електрокардиостимулация към Кардиологичната клиника на болницата се провеждат безплатни профилактични прегледи.
Направления по НЗОК не се изискват, но е необходима предварително записване на тел. 02/ 9230 339.
От прегледите могат да се възползват и пациенти с ритъмни нарушения, рецидивиращо предсърдно мъждене, камерна тахикардия и сърдечна недостатъчност, които се нуждаят от имплантация на кардиостимулиращо устройство.
На специален щанд студенти медици раздават информационни материали за риска и превенцията на сърдечно-съдовите инциденти.
Над 70 000 българи годишно умират от сърдечно-съдови заболявания, като 70% от фаталните случаи са причинени от внезапна сърдечна смърт. По този показател страната ни е на първо място в ЕС, посочват специалистите от Александровска болница.
Информираността за тези заболявания е недостатъчна, а често те могат да преминат и без симптоми, коментира пред Радио София доц. д-р Кирил Карамфилов, началник на Отделението по инвазивна кардиология.
При близо половината от пациентите в риск сърдечният инцидент може да бъде предотвратен с поставянето на кардиовертер дефибрилатор - специално устройство, което следи сърдечния ритъм и спасява живота при настъпване на тежка аритмия. У нас обаче пациентите трябва да доплащат за интервенцията от 2500 до 5000 лева, защото НЗОК финансира частично имплантирането на устройството на част от пациентите, които вече са преживели внезапна сърдечна смърт, за да се предотврати повторен инцидент.
Още за симптомите, за тежестта на ритъмните нарушения и за поставянето на кардиовертер дефибрилатор - очаквайте в интервю с доц. Кирил Карамфилов в предаването "Часът на здравето" в неделя след 9:00 ч.
Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..
Шофьорът, който в нощта срещу понеделник причини тежка катастрофа на кръстовището на бул. „Тодор Александров” и ул. „Средна гора“ в София, е бил без книжка, пиян с 2.34 промила алкохол в кръвта и надрусан с кокаин и метамфетамин. От днес той вече е с три обвинения за катастрофата. Това стана ясно от брифинг на наблюдаващия прокурор Ралица Първанова,..
144 страници, посветени на Българското национално радио , предлага последния брой на списание "ЛИК" по случай 90-годишнината на обществената медия. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно" и ще бъде представено днес от 17.00 часа в Мраморното фоайе на БНР на бул. "Драган Цанков" 4...
Стартира продажбата на билети за дербито ЦСКА - Левски. Двубоят от 23-ия кръг на Първа лига ще се изиграе на 2 март (неделя) от 14:00 часа. Пропуските са по 25 лева за секторите “А” и “В” и по 15 лева за “Г” и “Б”. На стадиона може да има максимум 32 000 зрители, а капацитетът на “Васил Левски” е 43 000. Причината е, че по изискване на полицията са..
Пет години след идеите-композиции и записи на о. Ливингстън, Теодосий Спасов "сглобява" албума "Антарктически приказки" в студиото на Иван Шопов. В студиото на БНР-Радио София световният кавалджия нарече албума "злополучен", защото точно тогава – през 2019-а и 2 години след това, ковид пандемията "фиксирала" проекта. Теодосий Спасов..
Бившият футболен национал на България Георги Пашов създаде първия по рода си наръчник, разкриващ стъпките, които могат да помогнат на младите да станат професионални футболисти. Книгата "Как да стана професионален футболист? 6-те компонента за успеха" ще помогне на състезателите да изградят дисциплина, увереност и мотивация. Спортът трябва да..
Почистващите фирми, които обслужват "Овча купел“ се справят добре, коментира пред Радио София кметът на района Ангел Стефанов. "Всяка година се актуализират площите, които трябва да се метат и мият. Напълно възможно е да се пропусне някой нов тротоар или блок. Разчитаме и на активността на гражданите, които да сигнализират, че има нова улица..