Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни тестове за Хепатит С в болница „Св. Иван Рилски“ до края на август

Снимка: Лилия Герчева
Университетската болница „Св. Иван Рилски“ започва безплатен скрининг за носителство на Хепатит "С". Инициативата под надслов „Да намерим липсващите 69 000“ е насочена към хората между 34 и 69 години, които в миналото са били изложени на повишен риск от инфектиране с вируса.

По повод Световния ден на хепатите - 28 юли, представители НЗОК, Министерството на здравеопазването, неправителствени организации и специалисти направиха равносметка на проблемите, пред които са изправени пациентите с това заболяване у нас и мястото на България по пътя към постигане на целта на Световната здравна организация (СЗО) за елиминиране на заболяването до 2030 година.

От три години в България се прилага най-съвременната безинтерферонова терапия на хепатит С, която води до напълно, 100-процентово излекуване. Лечението се покрива от НЗОК, като годишно през терапия преминават 1200 диагностицирани, за което институцията заплаща около 30 хиляди лева на пациент.
За да бъде постигната целта на СЗО за елиминиране на заболяването до 2030 година, в нашата страна трябва да се лекуват поне 5000 души, смятат специалистите.
Проблемът у нас е липсата на скрининг и ранна диагностика, смята проф. Красимир Антонов, гастроентеролог в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, председател на Дружеството по гастроентерология.

Според специалистите, процентът на носителите на вируса на Хепатит С у нас е между 0,8 и 1,5 процента - или около 77 хиляди души, 69 000 от тях не знаят, че са заразени. Сериозен проблем у нас е това, че диагностицирани с хепатит С здравнонеосигурени пациенти остават без лечение. Лекари и пациенти обсъждат изследването за вируса да се включи в пълната кръвна картина от годишния профилактичен пакет. От края на миналата година Министерството на здравеопазването подготвя национална програма за превенция и контрол на хепатитите, съобщи д-р Тонка Върлева, директор на дирекция „Превенция и профилактика“ в министерството.

Очаква се програмата да бъде финализирана до края на юли, след което предстои обсъждане на финансовите ѝ параметри. Работната група обмисля и да отпадне изискването за извършване на биопсия на черния дроб на пациентите, за да бъде отпуснато безплатно лечение за хепатит C. Касата заплаща за интервенцията 1700 лева. Новата терапия позволява ефективно лечение без тази интервенция, обясни проф. Антонов.

С цел ранна  диагностика в болница "Св. Иван Рилски" от утре до края на август всеки работен ден между 8 до 14 часа ще се извършват безплатни тестове за хепатит С.
Още за рисковете за зараза, симптомите и лечението - очаквайте в предаването Часът на здравето в неделя след 9 ч.

Чуйте повече в репортажа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С поезия събират средства за училищни пособия на деца в Община Самоков

“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..

публикувано на 25.02.25 в 15:55

Дисбалансите в пенсионната система са следствие на спонтанни политически решения

Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..

публикувано на 25.02.25 в 15:27

Три обвинения получи шофьорът, който причини тежка катастрофа в София

Шофьорът, който в нощта срещу понеделник причини тежка катастрофа на кръстовището на бул. „Тодор Александров” и ул. „Средна гора“ в София, е бил без книжка, пиян с 2.34 промила алкохол в кръвта и надрусан с кокаин и метамфетамин. От днес той вече е с три обвинения за катастрофата. Това стана ясно от брифинг на наблюдаващия прокурор Ралица Първанова,..

публикувано на 25.02.25 в 15:17
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: БНР винаги е възприемано като достойна медия

144 страници, посветени на Българското национално радио , предлага последния брой на списание "ЛИК" по случай 90-годишнината на обществената медия. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно" и ще бъде представено днес от 17.00 часа в Мраморното фоайе на БНР на бул. "Драган Цанков" 4...

публикувано на 25.02.25 в 15:02
Вечното дерби е на 2 март.

Пуснаха билетите за ЦСКА - Левски, МВР затвори 10 блока на стадиона

Стартира продажбата на билети за дербито ЦСКА - Левски. Двубоят от 23-ия кръг на Първа лига ще се изиграе на 2 март (неделя) от 14:00 часа. Пропуските са по 25 лева за секторите “А” и “В” и по 15 лева за “Г” и “Б”. На стадиона може да има максимум 32 000 зрители, а капацитетът на “Васил Левски” е 43 000. Причината е, че по изискване на полицията са..

публикувано на 25.02.25 в 13:34
Теодосий Спасов

Да слушаме "Антарктически приказки" за кавал и китара

Пет години след идеите-композиции и записи на о. Ливингстън, Теодосий Спасов "сглобява" албума "Антарктически приказки" в студиото на Иван Шопов. В студиото на БНР-Радио София световният кавалджия нарече албума "злополучен", защото точно тогава – през 2019-а и 2 години след това, ковид пандемията "фиксирала" проекта. Теодосий Спасов..

публикувано на 25.02.25 в 13:29

Футболистът Георги Пашов споделя в книга спортния си опит и стъпките към успеха

Бившият футболен национал на България Георги Пашов създаде първия по рода си наръчник, разкриващ стъпките, които могат да помогнат на младите да станат професионални футболисти. Книгата "Как да стана професионален футболист? 6-те компонента за успеха" ще помогне на състезателите да изградят дисциплина, увереност и мотивация. Спортът трябва да..

публикувано на 25.02.25 в 12:42