Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евелина Буцбах - от София през Касел до Банско и реализираната мечта за галерия

Изложбата Cantabile на Анастас Камбуров добавя цветове към джаза в Банско

Джаз фестивалът в Банско безспорно е най-голямото събитие в града, събитие, чиято слава се носи дори и извън България - с тези думи на Евелина Буцбах започва нашият разговор от изнесеното ни студио от площада в Банско. Евелина е една изключително позитивна и колоритна дама. Родена и израснала в София, след като завършва висшето си образование, тя заминава за Германия, прави сериозна кариера в икономическия сектор и в един момент със съпруга си (немец) решават да се установят (поне за половината месеци в годината) в Банско. Изборът не е случаен, Евелина е скиорка и именно в Банско се срещат почти всяка година с нейните близки и приятели, докато живее и работи в Германия. Така че тя и знае много за града, и познава процесите в курорта, и има отношение към всичко, което става наоколо.

Но нека да кажем, че Евелина Буцбах не само се радва на хубавините в Банско, но и с типичната (придобита в Германия) организираност и с присъщата й енергичност, създава галерия в центъра на градчето, точно зад голямата пеперуда на водната каскада, както описва тя мястото с усмивка, защото "Гугъл и Банско не са големи приятели" и е трудно да я откриете по адрес. Галерията е много по-голяма, отколкото човек си представя,на два етажа, с високи тавани и широка територия по отношение на представените художници - от български наивисти до полски и австралийски представители на поп-арта. 

Времето на джаз фестивала е специално за Евелина Буцбах и галерията й, защото тя винаги прави голяма изложба, успоредно с всички останали творби, които могат да бъдат видяни. Сега, ако отидете в Банско, можете да посетите експозицията на Анастас Камбуров, която се нарича Cantabile (няма нищо случайно в това музикално заглавие по време на музикален фестивал, пък оказва се, че именитият ни художник е и чудесен пианист, но това е друга тема). Евелина с радост разказва за впечатляващата кариера на Анастас Камбуров, включваща изложба в Лувъра по покана на френското Национално дружество за изящни изкуства, експозиции в Австрия, Швейцария, Мароко, САЩ, работа с престижни галерии във френската столица. Но Евелина Буцбах не е била привлечена от биографията, а от самите картини, които са "като една експлозия, толкова плътни, веднага си представих изложба в моята галерия". И ето изложбата е факт - засега до края на джаз фестивала в Банско.

С нея говорим и за чуждестранните общности, които правят курортното ни градче така космополитно, за двете най-големи - британската и руската, но и за "малката, но много добре структурирана немска група", към която се числи тя със своя съпруг и която не само си почива, но и създава. За пример Евелина дава Матиас, който прави Bansko Co-working мястото, което привлича постоянно дигитални номади от цял свят, 80 от които или са си купили вече къщи в Банско или прекарват тук по няколко месеца. Според гостенката ни този чуждестранен човешки потенциал не се използва достатъчно от местните власти, защото това са хора пътували и работили по цял свят, които имат много идеи. И обичат Банско от сърце. И има защо!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01