С тези думи започна Антоан Тонев – директор на Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ (СМГ).
Той е и преподавател по история, а тази година ще бъде и класен ръководител на V клас -
да види системата и отвътре, от гледната точка на учителя.
В учебното заведение последна са приети 159 деца след четвърти и 159 – след седми клас
СМГ е на първо място в София и на второ – в България на националното външно оценяване след седми клас и по двата основни предмета.
Наистина не е лесно да си на първо място и да се задържиш на тази позиция. Отличителното при нас е специфичния дух, дух който търси хиляди решения и преодолява предизвикателствата с най-вярното. Децата го наричат „СеМеГейски дух“. Нашите ученици са вечно питащи, търсещи и предизвикващи авторитетите. Не вървят по утъпкани пътеки. И това ги прави успешни.
По-високите изисквания на съвременните ученици могат само да ни мотивират и да ни карат да се усъвършенстваме.
Учебният процес е доста сложно организиран, призна директорът. Децата учат на 2 смени, в 7 учебни блока. Недостигът на класни стаи се преодолява с „магии“.
Училището продължава да кипи от дейност и в събота и неделя – тогава се провеждат школите по националните програми и се подготвят най-талантливите за национални състезания и олимпиади.
Тази година възпитаниците на учебното заведение са се явили на 13 национални кръга на олимпиади. Дори първенецът по философия е от СМГ – гордее се Антоан Тонев:
За да учиш в СМГ и да успееш, трябва да си посветен на любовта към познанието. Трябва силно да обичаш някоя наука и да полагаш усилия да се усъвършенстваш.
Целенасочената подготовка за влизане в СМГ (в пети клас) трябва да започне още от втори клас. И то ако родителите виждат талант на детето в областта на математиката, без да го натоварват със свръх очаквания. Конкуренцията е голяма – 800 деца се състезават за 156 места.
След седми клас шанс за прием в СМГ имат учениците с висока оценка по математика (тя се утроява, за разлика от оценката по БЕЛ).
Най-добрите деца са със свободни умове, които не признават бариери пред себе си, допълва още директорът на гимназията. По думите му, голяма част от успеха се дължи и на прекрасните взаимоотношения между учители и ученици.
Най-новите попълнения преподаватели за от млади хора – на около 23-24 години, току-що завършили университет.
Оказва се сред най-големите предизвикателства пред ръководството на СМГ са предразсъдъците на някои родители и недостатъчната материална база.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с Антоан Тонев.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..