Основната цел на националната програма „ИТ бизнесът преподава в училище“ е да повиши качеството на преподаването и формирането на знания и умения в областта на информационните технологии и дигитализацията на професиите. Според министъра на образованието и науката Красимир Вълчев по този начин ИТ секторът ще получи по-подготвени специалисти.
Първите кандидати както да преподават, така и да се обучават по програмата вече са факт. Самата тя ще премине в три модула, каза инициаторът за създаването й - председателят на Българската асоциация по информационни технологии Огнян Траянов. А именно провеждане на семинари в училищата, за да се запознават учениците с новости в технологичния сектор, както и включване на ит специалисти в учебния процес:
Третият модул е осъвременяване на познанията на учителите, веднъж във вид на курсове и във втората му форма - това е да се запознаят с практически примери, да посетят проекти, ако могат да участват, спрямо възможностите си като време и компетенции.
Самите училища могат да договарят партньорства с ИТ фирми от списъка, предоставен от браншовите организации, и да изготвят бюджет за финансиране чрез проекти. А за да се запознаят двете страни - бизнесът и училищата, се проведе и информационен ден по програмата.
Бюджетът на националната програма „ИТ бизнесът преподава“ е 1 000 000 лв., като платформара за кандидатстване по нея тепърва стартира.
На 20 декември празнуваме Игнажден. Игнатий Богоносец е втори поред епископ на Антиохийската църква, ако не се брои нейният основател, апостол Петър, и представител на поколението на Апостолските мъже. Известен е и като ученик на св. апостол и евангелист Йоан Богослов. Прозвището му Богоносец е свързано с предание, което води началото си от св...
През днешния ден ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.. Минималните температури ще бъдат между минус 2° и 3°, в София – около 0°...
Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..
Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..
Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..
Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..