Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

"Часовник във Вселената"
Снимка: https://theatre199.org/

ИЗЛОЖБИ

В 17:00 часа в Мраморното фоайе на Националния дворец на културата ще бъде открита представена изложбата „Историческо величие“ пред представители на медии и специални гости. За граждани изложбата ще бъде отворена от 8 до 12 октомври. Представянето в София ще постави началото на национално турне, насочено към въздигане на българския дух и култура.

ОТЛИЧИЯ
От 17.30 часа в галерия „Оборище“ ще бъде връчена Награда 2019 за европейски принос "Проф. Иван Шишманов". Наградата за европейски принос е на името на първия български радетел за европейско единство, който е и учредител на Паневропейското движение в България през далечната 1927 г. Специално участие в събитието ще вземат Гюнтер Ферхойген, еврокомисар по разширяването (1999 – 2004); заместник-председател на Европейската комисия (2004 – 2010) и Джефри ван Орден, член на Европейския парламент; докладчик за България  (1999 – 2006).

ТЕАТЪР
Театър "Българска армия" ще представи от 19.00 часа на голямата сцена постановката "Албена" по Йордан Йовков. Режисьор е Красимир Спасов. В ролите са  Гергана Данданова, Асен Кобиларов, Веселин Анчев, Луизабел Николова, Иван Радоев, Александър Дойнов, Стойко Пеев и др.  Албена е определяна като един от най-влиятелните женски образи в нашата литература. Сбор от красота, невинност, съблазън, грях и смирение, тя истински вълнува и днес.

"Часовник във вселената" от Филип Ридли е предложението на Театър 199 "Валентин Стойчев" от 19.30 часа. Режисьор е Стайко Мурджев, а на сцената ще видим Явор Бахаров, Малин Кръстев, Румен Михайлов, Александър Тонев, Виттория Николова, Станка Калчева

МУЗИКА

Квартет "Големинов" ще изнесе концерт от 18.00 часа в Общинския културен институт "Красно село". В програмата са включени Струнен квартет; KV 575 "Пруски" от Моцарт и Струнен квартет; oп. 29 "Розамунда" от Шуберт. В състава на Квартет "Големинов" са Александър Иванов и Емил Бошев - цигулка, Огнян Константинов - виола и Христо Танев - виолончело.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56