Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската следа в номинацията за награда "Сахаров"

Илхан Кючюк
Снимка: БГНЕС
В края на седмицата, посветена на европейските политики, в предаването “Радиоприемница” разказваме за наградата “Сахаров”, която се връчва за свобода на мисълта. През 2019 г. наградата получава уйгурският учен и защитник на правата на човека проф. Илхам Тохти, който от 2017 г. излежава доживотна присъда в Китай по обвинение за сепаратизъм.

Зад номинацията на Тохти стои британският евродепутат Фил Бениън, който казва, че от самото начало много му е помогнал един български евродепутат - Илхан Кючюк.

“През 2015 г. започнахме реално да работим по темата. Аз и тогава бях в комисията по външна политика и НПО сигнализираха за променящата се политическа обстановка в Китай. Най-вече говореха за огромния натиск, който е върху малцинствата в Китай и по-специално върху мюсюлманското малцинство, живеещо на територията на провинция Шин Джан. От там започна интересът ми. Задълбочих своите знания и организирахме редица конференции”, казва Кючюк.

Това не е първата номинация на Илхам Тохти за наградата “Сахаров”. Той е бил номиниран и през 2016 г. Разликата между тогава и сега е, че към онзи момента хората не са познавали живота и дейността на проф. Тохти и случаят му не е бил толкова разпознаваем сред международните партньори, както и натискът върху мюсюлманското малцинство не е бил толкова голям.

“Успяхме да съберем над 40 подписа, но тогава не успя да се класира, да попадне във финалната тройка”, разказа българския евродипутат.
Докато сега много повече хора са били ангажирани, номинацията се класира в тройката и на председателски съвет е решено да му бъде връчена наградата.

През 2017 г. Комитетът по човешки права към либералния интернационал го е номинирал за голямата награда на либералния интернационал и е получил наградата в Хага.

Наградата, която се дава на проф. Тохти не е срещу Китай или китайското правителство, а е висока оценка за качествата на проф. Тохти и най-вече това, че през годините винаги е защитават равноправното съжителство между т.нар. хан китайци и уйгури. “Той никога не е претендирал и не е проповядвал или провеждал кампании за противопоставяне между основния компонент в китайската с уйгурите мюсюлмани”, допълва Кючюк.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Илхан Кючюк в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38

Академия обучава и подкрепя предприемачи от Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра

Вече 8 години "Академия за местни предприемачи" подпомага хора с предприемачески идеи от различни райони в страната, които искат да стартират собствен бизнес и да допринесат и за развитието на съответния регион. "Това е акселераторска програма, в която хора с идеи или със започнал бизнес в рамките на 3 месеца се обучават да го развият..

публикувано на 14.01.25 в 15:35