Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската общност в София в подкрепа на протестите в тяхната страна и разговора със световни експерти за и против еврото.
Наградата за телевизионен репортаж с елементи на разследване и историческо проучване отиде при Андрея Тодорова от Национална професионална гимназия по прецизна техника и оптика “Ломоносов” за филма "Българите от Матухаузен“ – нацистки концлагер в Австрия.
Тримачтовата бригантина "Калиакра“ стана сцена за финала на Международния младежки медиен фестивал "Арлекин“ във Варна. Българският морски квалификационен център и капитан Денчо Добрев предоставиха кораба за десетото юбилейно издание на конкурса "Киното - моя любов, моя песен“, който традиционно е част от фестивала.
От стотиците претенденти, символично бяха избрани десет, а журито с председател оперната певица Мойра Янкова връчи голямата награда на Боряна Стоянова за изпълнението й на песен от филма "Кабаре“. Предпочитанията на младежкото жури категорично бяха на страната на Мерт Орхан, който разтанцува не само всички на кораба, ами и публиката на брега с "Печат от моята душа“.
На палубата бе връчена и гран при за младежко кино на екипа от Горна Оряховица, създал филма "Династия“. Режисьорът Любомир Славов и колегите му вдигнаха над главите си чек за 1000 лева.
Малко преди гръмовния финал, заместник-министърът на образованието инж. Таня Михайлова раздаде наградите на Международния младежки медиен фестивал в тържествената зала на Професионалната гимназия по туризъм във Варна. Стъклените авторски статуетки на Арлекин, създадени от Александра Гайдова, бяха разпределени в повече от 10 категории. За първи път се състезаваха и журналистически материали в различни области.
Българката Зори Спиридонова и албанецът Луиз Алла, младите звезди от филма "Кентаврите“, получиха отличията за най-добър актьор и актриса за изключителната си игра и сложиха начало на нов, балкански път на фестивала.
Голямата награда на името на акад. Хачо Бояджиев, основател на културната младежка проява, отиде при Национална професионална гимназия по прецизна техника и оптика “Ломоносов” за дългогодишното професионално отразяване на "Арлекин“. С приз бяха почетени и усилията на преподавателката от същото училище Марта Спасовска.
Призът в памет на журналистката Петя Петрова, останала в сърцата на стотици хора с ангажираността си към много благотворителни каузи, бе присъдена на филма "Розовата фланелка“ за тормозът в училище на филмово студио "Генезис" към ОУ "Антон Страшимиров", Варна.
Ето и останалите отличия в различните категории:
За документален филм – "Медалът“ от Карлово, за игрален филм Greenhorn Heroes – Грузия, за анимационен филм - комикс за опазването на световния океан – Варненска морска гимназия "Свети Николай Чудотворец“, за сценарий Zoo – Естония, за монтаж "Дандадан“ на Живко Зидаров, за оригинална идея – "Хъшовете“ от Кипър, за режисура "Другите в мен“ на Камен Атанасов от Сцена Филм Студио, Варна, за работа с изкуствен интелект – създателят на виртуалния водещ от пресцентъра на фестивала Ивайло Гацов, учениците от 13 училища в Средногорие, Златица, Пирдоп и околните селища завоюваха отличие за колективна работа.
"Арлекин“ за партньорство и подкрепа бе връчен от заместник-министър Таня Михайлова на Професионалната гимназия по туризъм "Професор д-р Асен Златаров“.
Журито бе изключително затруднено, защото както каза редовният му член доц. Юрий Дачев "С всяко следващо издание, филмите стават по-добри“.
От имението си в Доминикана своите предпочитания определи холивудската звезда и латино икона Фернандо Айенде, който от видеостена на пл. "Новак“ във Варна отправи приветствие при откриването на фестивала.
Режисьорът-документалист и журналист, автор на филма "Архитекти на хаоса“, Мая Димитрова и професорът по анимация в НАТФИЗ Радостина Нейкова работиха от София, а на място в дискусиите участваха директорът на Радио Варна Наталия Чешмеджиева, Магдалена Гигова (журналист, писател и водещ - председател на журито) и Драган Йовичич, дългогодишен директор на телевизията в Цариброд.
В историята 14-ото издание на Международния младежки медиен фестивал "Арлекин“ ще остане със зрелищното шествие при откриването си с духова музика и мажоретки от Второ основно училище "Никола Йонков Вапцаров“, с филма за световния художник Борис Георгиев на Сцена Арт Студио, излъчен на видеостена на входа на Морската градина и с пресцентъра, където новините бяха подреждани от изкуствен интелект и представяни от виртуалния водещ Тео.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..