В предаването "Радиоприемница" Андон Балтаков изтъкна, че разглеждането на сегашния модел на заплащане и идентифицирането на възможности за нормализиране на възнаграждението на труда е другата му непосредствена задача. И в тази област промените ще бъдат извършени след дискусии с участието на синдикатите и при пълна прозрачност. Той изрази надежда, че в тези разговори ще участват възможно най-много хора и добави:
Ще се опитам да работя активно с търговската част на Радиото, за да можем да генерираме повече приходи. Искам да видя приходите, които Радиото в момента генерира, за да разберем къде можем да имаме много бърз успех и тези пари не само да бъдат използвани за мотивация на персонала, но част от тях да бъдат използвани за реализиране на концепцията ми, тъй като тя вече е одобрена от СЕМ, но бюджетът на Националното радио за тази година вече е одобрен.
Балтаков обърна специално внимание на създаването на редовна програма за служителите, която включва и обучения по професионални умения, по дигитални и ръководни умения.
Радио София трябва да стане истинско софийско радио, което да покрива проблемите на всички столични райони, но и да привлича младите хора, да отразява техния живот и те да го припознаят. Музиката на програмата ще бъде част от цялостната концепция за развитие на музиката в Българското национално радио. Както Радио София, така и Програма "Хоризонт" трябва да имат титулярни ръководители най-много до един месец, но след като те бъдат припознати от работещите в тези програми.
Андон Балтаков коментира и мотивацията си да приеме предизвикателството да поеме управлението на Националното радио в тежък момент след криза и предсрочно прекратяване на мандата на генералния директор:
Исках да се убедя, че моята подготовка и познания и вътрешното ми убеждение, че мога да катализирам промяна, ще бъдат достатъчни, за да могат хората в Радиото - не само журналистите, но и музикантите и административните екипи, да разберат необходимостта от по-новаторска програма. Българското национално радио все още дава предимство на ефира, а не на дигиталните платформи. Ефирът ще продължи да съществува, но за да се привлича младата аудитория и хората в активна възраст, Радиото трябва да осъществи директен контакт с тях. Обществото финансира Българското национално радио, за да може цялото общество да се възползва от продуктите и услугите, които то създава. Ако Радиото не успява да стигне до младите и подрастващите, това означава, че то не си спазва част от мисията. Известно е, че младите хора не слушат радио в ефир, а получават необходимата информация в дигиталното пространство. Новите продукти трябва да бъдат съобразени с новата дигитална реалност.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..