Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да разпознаем грипа и да избегнем сериозните усложнения?

Проф. Коста Костов: Кашлицата не е основание за прием на антибиотик

При температура под 38 градуса не трябва да се бърза с приема на антипиретици. Вирусната пневмония е смъртоносна, но се развива изключително рядко, успокои известният пулмолог

Проф. Коста Костов
Снимка: Личен архив

Броят на болните от грип в страната се увеличава. Още в началото на седмицата няколко общини обявиха епидемия и грипна ваканция за учениците. В София мярката е в сила от понеделник, 27 януари. Преустановяват се женските и детските консултации. 

В момента в столицата циркулират предимно два щама на грипния вирус, има и пациенти с инфекции с парагрипни и риновируси, каза пред Радио София известният пулмолог проф. д-р Коста Костов, консултант по белодробни болести на Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Анна". Как да разпознаем коварното заболяване и какви първи стъпки в лечението трябва да предприемем, за да не се стига до усложнения? Какво представлява вирусната пневмония, която може да развие след зараза с грипния вирус. Отговорите потърсихме от проф. Костов:

"Нашите слушатели не бива да се страхуват толкова много и да изпадат в паника, защото ако са ваксинирани, а по моя информация в България има около 300 хиляди ваксинирани, което е много повече от миналата година, то това ще ги предпази до голяма степен от тежки инфекции. Мисля, че ваксинираните трябва по-малко да се страхуват, защото изолираните щамове са включени във ваксината. Всички ваксинирани, ако боледуват, ще боледуват по-леко, а около 50 процента от тях - няма да боледуват". 

Българите изпадат в паника при всяко вирусно заболяване

Специалистът отбеляза, че ако заболелият е в състояние да извършва ежедневните си дейности,  не е "покосен" на легло, и дори ходи на работа, въпреки че има хрема и кашлица, не може да става дума за инфекция с грип: 

"Грипът е болест, която буквално те "сваля" в леглото за няколко часа. Тъй като вирусът е много токсичен за дихателния тракт, развива се в дихателните пътища и там се развиват два процеса - единият е предизвикан от вируса и неговата невроаминидаза (протеин, който покосява дихателния епител). Той предизвиква защитата на организма, който за да убие вируса, атакува собствения си епител. Това е вторият удар, едно "самоубийство", защото там, където се опитва да се справи, за да убие вируса разрушава и всичко наоколо. Това излива в организма огромно количество  вътреклетъчни активни продукти, които създават проблеми - болки в мускулите, главоболие". 

Вирусната пневмония е смъртоносна, но се развива изключително рядко

"Ако чуете, че млад човек е загинал от грип, най-вероятно е грипна пневмония. Ако чуете, че възрастен човек е загинал от грип, това по-вероятно е да се дължи на свързани с грипа усложнения от страна на сърцето, засилване на патологични състояния. Грипът е в състояние да засили оплакванията и симптомите на други придружаващи болести. Затова човек трябва да се пази и профилактира, защото дори и да е един на хиляда (случаите на вирусна пневмония), но е при близък човек, това е 100 процента за теб".

Пулмологът обясни, че развитието на вирусна пневмония е парадоксално - само при някои хора, и то със силна имунна система, заради силната й реакция. Развива се тежък оксидативен стрес, предизвикан от всички субстанции, които се изливат в кръвта от клетките и от самия вирус. Обикновено тази пневмония е хеморагична - с увреда на кръвоносните съдове в белия дроб, което може да има фатален край. 

Другият тип пневмония след инфекция с грип е бактериалната

Тя настъпва след увреждането на дихателните пътища от грипния вирус, също е рядка, но е лечима:

"Вирусът минава през дихателния тракт, съсиипва локалната защита и създава условия върху покосеното бронхиално дърво да се поселят бактериите и да предизвикат инфекция дълбоко в дихателните пътища. Най-честата от тях по време на грипни епидемии е стафилококовата пневмония. Има случаи на тази пневмония, които са тежки, ако има забавяне на лечението. Тук има също висока смъстност, но не толкова, колкото от вирусната пневмония". 

Специалистът съветва при първи симптоми на грип, още в първите 24 часа, да започне прием на антивирусен препарат. Не бива да се бърза с приема на антибиотици и антипиретици. Възрастните пациенти трябва да приемат медикаменти за понижаване на температурата, само когато се покачи над 38 градуса. Ако на четвъртия ден от началото на заболяването болният не се почувства значително по-добре, непременно трябва да посети специалист. Преценката за това дали трябва да започне прием на антибиотик и за колко време може да направи само пулмолог, след преценка на множество показания. Изборът на антибиотик при усложнения е от съществено значение за преодоляване на сериозна инфекция на белия дроб или други органи. А кашлицата не е основание за прием антибиотик, подчерта специалистът:

"Една остра инфекция на дихателните пътища, която не е пневмония, може да продължи до три седмици. Това не е основание за прием на антибиотик. Основание може да бъде продуктивната кашлица, която излъчва секрети с гноен отенък,  лабораторните показания, находка в белия дроб, чута със стетоскоп, която предполага наличие на пневмония. Тогава антибиотик е необходим! При възрастните пациенти - над 75 години, хората с хронични заболявания - диабет, бъбречни и сърдечни проблеми, също е показано да се приема антибиотик". 

Още за лечението на грипа и неговите усложнения, за показанията за прием на антибиотици и кортикостероиди и за новия вирус, изолиран в Китай - чуйте в разговора с проф. Коста Костов! 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54