Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да разпознаем грипа и да избегнем сериозните усложнения?

Проф. Коста Костов: Кашлицата не е основание за прием на антибиотик

При температура под 38 градуса не трябва да се бърза с приема на антипиретици. Вирусната пневмония е смъртоносна, но се развива изключително рядко, успокои известният пулмолог

Проф. Коста Костов
Снимка: Личен архив

Броят на болните от грип в страната се увеличава. Още в началото на седмицата няколко общини обявиха епидемия и грипна ваканция за учениците. В София мярката е в сила от понеделник, 27 януари. Преустановяват се женските и детските консултации. 

В момента в столицата циркулират предимно два щама на грипния вирус, има и пациенти с инфекции с парагрипни и риновируси, каза пред Радио София известният пулмолог проф. д-р Коста Костов, консултант по белодробни болести на Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Анна". Как да разпознаем коварното заболяване и какви първи стъпки в лечението трябва да предприемем, за да не се стига до усложнения? Какво представлява вирусната пневмония, която може да развие след зараза с грипния вирус. Отговорите потърсихме от проф. Костов:

"Нашите слушатели не бива да се страхуват толкова много и да изпадат в паника, защото ако са ваксинирани, а по моя информация в България има около 300 хиляди ваксинирани, което е много повече от миналата година, то това ще ги предпази до голяма степен от тежки инфекции. Мисля, че ваксинираните трябва по-малко да се страхуват, защото изолираните щамове са включени във ваксината. Всички ваксинирани, ако боледуват, ще боледуват по-леко, а около 50 процента от тях - няма да боледуват". 

Българите изпадат в паника при всяко вирусно заболяване

Специалистът отбеляза, че ако заболелият е в състояние да извършва ежедневните си дейности,  не е "покосен" на легло, и дори ходи на работа, въпреки че има хрема и кашлица, не може да става дума за инфекция с грип: 

"Грипът е болест, която буквално те "сваля" в леглото за няколко часа. Тъй като вирусът е много токсичен за дихателния тракт, развива се в дихателните пътища и там се развиват два процеса - единият е предизвикан от вируса и неговата невроаминидаза (протеин, който покосява дихателния епител). Той предизвиква защитата на организма, който за да убие вируса, атакува собствения си епител. Това е вторият удар, едно "самоубийство", защото там, където се опитва да се справи, за да убие вируса разрушава и всичко наоколо. Това излива в организма огромно количество  вътреклетъчни активни продукти, които създават проблеми - болки в мускулите, главоболие". 

Вирусната пневмония е смъртоносна, но се развива изключително рядко

"Ако чуете, че млад човек е загинал от грип, най-вероятно е грипна пневмония. Ако чуете, че възрастен човек е загинал от грип, това по-вероятно е да се дължи на свързани с грипа усложнения от страна на сърцето, засилване на патологични състояния. Грипът е в състояние да засили оплакванията и симптомите на други придружаващи болести. Затова човек трябва да се пази и профилактира, защото дори и да е един на хиляда (случаите на вирусна пневмония), но е при близък човек, това е 100 процента за теб".

Пулмологът обясни, че развитието на вирусна пневмония е парадоксално - само при някои хора, и то със силна имунна система, заради силната й реакция. Развива се тежък оксидативен стрес, предизвикан от всички субстанции, които се изливат в кръвта от клетките и от самия вирус. Обикновено тази пневмония е хеморагична - с увреда на кръвоносните съдове в белия дроб, което може да има фатален край. 

Другият тип пневмония след инфекция с грип е бактериалната

Тя настъпва след увреждането на дихателните пътища от грипния вирус, също е рядка, но е лечима:

"Вирусът минава през дихателния тракт, съсиипва локалната защита и създава условия върху покосеното бронхиално дърво да се поселят бактериите и да предизвикат инфекция дълбоко в дихателните пътища. Най-честата от тях по време на грипни епидемии е стафилококовата пневмония. Има случаи на тази пневмония, които са тежки, ако има забавяне на лечението. Тук има също висока смъстност, но не толкова, колкото от вирусната пневмония". 

Специалистът съветва при първи симптоми на грип, още в първите 24 часа, да започне прием на антивирусен препарат. Не бива да се бърза с приема на антибиотици и антипиретици. Възрастните пациенти трябва да приемат медикаменти за понижаване на температурата, само когато се покачи над 38 градуса. Ако на четвъртия ден от началото на заболяването болният не се почувства значително по-добре, непременно трябва да посети специалист. Преценката за това дали трябва да започне прием на антибиотик и за колко време може да направи само пулмолог, след преценка на множество показания. Изборът на антибиотик при усложнения е от съществено значение за преодоляване на сериозна инфекция на белия дроб или други органи. А кашлицата не е основание за прием антибиотик, подчерта специалистът:

"Една остра инфекция на дихателните пътища, която не е пневмония, може да продължи до три седмици. Това не е основание за прием на антибиотик. Основание може да бъде продуктивната кашлица, която излъчва секрети с гноен отенък,  лабораторните показания, находка в белия дроб, чута със стетоскоп, която предполага наличие на пневмония. Тогава антибиотик е необходим! При възрастните пациенти - над 75 години, хората с хронични заболявания - диабет, бъбречни и сърдечни проблеми, също е показано да се приема антибиотик". 

Още за лечението на грипа и неговите усложнения, за показанията за прием на антибиотици и кортикостероиди и за новия вирус, изолиран в Китай - чуйте в разговора с проф. Коста Костов! 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18